PAŹDZIERNIK 2021

Dr hab. Marta Kolanowska z Uniwersytetu Łódzkiego otrzymuje nagrodę amerykańskiej Fundacji Maxwella/Hanrahana za wyjątkowe badania nad storczykami.  Łódzka biolożka, która brała udział w ponad 20 ekspedycjach tropikalnych, odkryła dotąd 370 nieznanych nauce gatunków orchidei. Znana jest z prowadzenia prac w południowej części Kolumbii, gdzie współpracuje z członkami rdzennego plemienia. [PAP]

Unikatową, zdobioną motywem słońca, złotą misę sprzed ponad 3 tys. lat odkrywają archeolodzy pod kierownictwem dra Michała Sipa na terenie pradziejowej osady w Dolnej Austrii. Znaleziono również setki przedmiotów wykonanych z brązu. “To dla mnie odkrycie życia /…/ Pracowałem na kilku kontynentach, również w Egipcie czy w Gwatemali, ale do tej pory nie udało mi się znaleźć czegoś podobnego” – mówi dr Sip. Austriaccy archeolodzy uważają, że jest to jedno z ważniejszych odkryć ostatnich dekad na terenie Austrii. [PAP]

WRZESIEŃ 2021

Dr Karolina Pierzynowska z Wydziału Biologii UG wśród czwórki finalistów, którzy walczą o międzynarodową nagrodę Future Science Future Star Award.

Pozostałości kompleksu należącego do świątyni z okresu rzymskiego odkrywa w mieście Tyr – fenickiej stolicy na wybrzeżu Libanumiędzynarodowy zespół badawczy z udziałem naukowców z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

SIERPIEŃ 2021

Dwieście grobów, w tym z okresu średniowiecza, i cenne zabytki odkrywają wrocławscy naukowcy w czasie wykopalisk w czeskich Libkovicach. Badania realizowane są przez Instytut Ochrony Zabytków Archeologicznych Północno-Zachodnich Czech w Moście i Uniwersytet Zachodnioczeski w Pilznie oraz od 2019 r. przez Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. Sektor badawczy wrocławskiej uczelni obejmuje relikty średniowiecznego kościoła św. Mikołaja i rozciągające się wokół cmentarzysko, na którym chowano mieszkańców Libkovic, zmarłych od końca XII po połowę XIX wieku.

W Jaskini Chagyrskaya w Górach Ałtaju odkryto m.in. szczątki neandertalczyków. Geologiczny kontekst tych odkryć bada zespół dra hab. Macieja Krajcarza z PAN. Badania terenowe w jaskiniach Azji Środkowej prowadzone są częścią projektu o nazwie „Stratygrafia, procesy depozycyjne i post-depozycyjne na paleolitycznych stanowiskach jaskiniowych Azji Środkowej”

LIPIEC 2021

Międzynarodowa Unia Astronomiczna zatwierdza nowe nazwy asteroid związane z polskimi naukowcami – Dudziński, Rożek oraz Sławomirbreiter, a także Oauam (akronim Obserwatorium Astronomicznego UAM, specjalizującego się w badaniu planetoid). Asteroida (30234) Dudziński została nazwana na cześć dra Grzegorza Dudzińskiego, badającego fizyczne własności planetoid. Asteroidę (63440) Rożek nazwano na cześć dr Agaty Makieły (pan. nazw. Rożek) prowadzącej optyczne i radarowe obserwacje planetoid bliskich Ziemi na brytyjskim Uniwersytecie w Kent. Planetoida (45492) Sławomirbreiter wiąże się z imieniem i nazwiskiem prof. dr hab. Sławomira Breitera, badacza mechaniki nieba.

Wiele nowych rodzajów tekstyliów identyfikuje na odciskach pieczęci z Grecji epoki brązu dr hab. Agata Ulanowska z Uniwersytetu Warszawskiego. Analizy dokonane na bazie odcisków przechowywanych w Heidelbergu wielokrotnie zwiększają wiedzę na temat m.in. starożytnych tkanin, sznurów czy wyrobów z wikliny.

Prowadzona przez prof. Jolantę Młynarczyk z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego misja, działająca w ramach grantu NCN Harmonia 8 we współpracy z Uniwersytetem Avignon, odkrywa w w Nea Pafos na Cyprze wykute w podłożu skalnym miejsce bankietów sakralnych sprzed dwóch tysięcy lat. To pierwsze tego typu odkrycie na Cyprze.

30-lecie obecności Polski w CERN. 1 lipca 1991 r. Polska dołączyła do państw członkowskich CERN – Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych, stając się zarazem współwłaścicielem największego na świecie laboratorium fizyki cząstek. Z organizacją związanych jest obecnie ok. 550 Polaków, część z nich uczestniczy w najważniejszych badaniach tej instytucji.

CZERWIEC 2021

Dziewiąta edycja prestiżowej European Press Prize przynosi główną nagrodę w kategorii The Distinguished Reporting Award dziennikarzowi Onetu Januszowi Schwertnerowi za reportaż „Miłość w czasach zarazy”.

KWIECIEŃ 2021

Studenci Politechniki Łódzkiej – Ewa Kłapcińska, Wiktor Kania i Mateusz Groblewski – zajmują pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie „Black Sea Science 2021” organizowanym przez Odessa National Academy of Food Technologies, za stworzenie aplikacji FriML – wirtualnego kompozytora muzyki opartego na uczeniu maszynowym. W konkursie prezentowano ponad 200 projektów powstałych w 20 krajach świata.

MARZEC 2021

Matematycy: dr Marek Kaluba (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza i Karlsruher Institut fur Technologie),  prof. Dawid Kielak (Uniwersytet Oksfordzki) oraz prof. Piotr Nowak (Instytut Matematyczny PAN) rozwiązują, pozostający wyzwaniem od kilkudziesięciu lat, ważny problem dotyczący symetrii wszystkich symetrii. Zadanie określano jako jedna z największych zagadek geometrycznej teorii grup. Wyniki prac polskich naukowców publikuje pismo Annals of Mathematics.

Organizatorzy festiwalu Bergamo Film Meeting ogłaszają, że tegorocznej, 39-tej edycji festiwalu, towarzyszyć będzie pełna retrospektywa twórczości jednej z najbardziej oryginalnych animatorek filmowych – Izabeli Plucińskiej. Program obejmuje 14 filmów reżyserki.

„Reborn” – długoterminowy projekt dokumentalny Karoliny Jonderko o lalkach, które można adoptować, „Niewybuch” – fotoreportaż Natalii Kepesz o wojskowym obozie letnim dla młodzieży oraz fotografia z Tour de Pologne Tomasza Markowskiego zostają wyróżnione w World Press Photo 2021. W konkursie bierze udział  4315 fotografów ze 130 krajów, przysyłając 74 470 zdjęć. Zwycięzców tegorocznej edycji, wyłonionych spośród 45 wyróżnionych autorów, poznamy 15 kwietnia.

STYCZEŃ 2021

Polska dyrygentka zostaje dyrektor muzyczną Opéra national de Lorraine w Nancy. 32-letnia Marta Gardolińska podpisała kontrakt obowiązujący przez trzy lata począwszy od jesiennego sezonu bieżącego roku. Marta Gardolińska będzie pierwszą kobietą na tym stanowisku w historii opery w Nancy.

GRUDZIEŃ 2020

Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości – podczas sesji UNESCO w Paryżu – powiększa się o „polską i białoruską kulturę bartniczą”. To drugi element na tej liście, po krakowskim szopkarstwie, związany z Polską. W zestawieniu znajdziemy między innymi: czeskie i słowackie lalkarstwo, litewskie śpiewy polifoniczne, kozackie pieśni z regionu Dniepropietrowska, tradycję wyrobu organów w Niemczech czy słowacką sztukę wyrobu pasterskiej fujary i samej gry na tym instrumencie.

Troje polskich naukowców: dr hab. Justyna Olko z UW (badania nad wielojęzycznością), prof. Piotr Faliszewski z AGH (obliczeniowa teoria wyboru społecznego) i dr Sebastian Glatt z UJ (funkcje mechanizmów komórkowych) znajduje się w gronie tegorocznych laureatów ERC Consolidator Grant, prestiżowych grantów przyznawanych przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych. Wartość grantów dla polskich naukowców to w sumie 5,4 mln euro.

Polska reżyserka Agnieszka Holland zostaje wybrana prezydentem Europejskiej Akademii Filmowej. Zastępuje pełniącego tę funkcję od 1996 r. niemieckiego reżysera Wima Wendersa.

LISTOPAD 2020

Astrofizyk Andrzej Udalski przyjmuje nagrodę rządu Chile za dokonania w dziedzinie astronomii, przyznaną z okazji 500. rocznicy odkrycia Cieśniny Magellana. Profesor Udalski od lat kieruje projektem The Optical Gravitational Lensing Experiment, którego podstawowym elementem jest polski teleskop w chilijskim Las Campanas Observatory.

POŻEGNANIA / W roku 2020 świat pożegnał kilka z postaci, o których piszemy w naszym serwisie. 29 marca w Krakowie, w wieku 87 lat, zmarł Krzysztof Penderecki – światowej sławy kompozytor i dyrygent, doktor honoris causa kilkudziesięciu światowych uczelni. 30 czerwca w Miami, przeżywszy 92 lata, odeszła genialna skrzypaczka Ida Haendel. 10 października w Gdańsku, w wieku 95 lat, zmarł Edward Kajdański – wybitny znawca kultury chińskiej, pisarz, dyplomata i dziennikarz.

PAŹDZIERNIK 2020

  Po zakończeniu kilkuletnich badań polscy paleontolodzy, na łamach czasopisma „Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America”, ogłaszają, że znaleziona przez nich podczas wyprawy na Grenlandię w roku 2014 żuchwa z dwoma zachowanymi zębami należy do nieznanego dotąd gatunku prassaka. Zwierzak, którego nazwano Kalaallitkigun jenkinsi, był najprawdopodobniej podobny do ryjówki i żył 215 mln lat temu, co czyni go jednym z najstarszych znanych prassaków.

  Dr Radek Łapkiewicz z Laboratorium Optyki Kwantowej na Wydziale Fizyki UW oraz Aleksandra Środa i Adrian Makowski ‒ studenci tego wydziału, wraz z zespołem Dana Orona z Instytutu Weizmanna w Izraelu, ulepszają istniejącą metodę ISM i opracowują nową technikę mikroskopii superrozdzielczej, nazwanej przez nich Super-resolution optical fluctuation image scanning microscopy (SOFISM).

  Robert Lewandowski zostaje „Piłkarzem Roku UEFA”. Na hasło „I’m from Poland” ‒ już prawie od dekady ‒ dzieciaki od plaż Rio po wioseczki na wschodzie indonezyjskiej wyspy Flores natychmiast wykrzykują: „Le-uan-dou-ski!”. Pan Robert ‒ jak to sportowy idol ‒ daje inspirację do pracy nad sobą milionom młodych ludzi na całym świecie. Dwa miesiące później Lewandowski zostaje „Piłkarzem roku FIFA”.

WRZESIEŃ 2020

  Olga Tokarczuk odbiera, przyznawaną od 13 lat przez środowiska pisarzy i dziennikarzy na włoskim festiwalu książki Pordenonelegge, nagrodę dla najlepszych twórców współczesnej prozy, czyli La storia in un romanzo. W laudacji podziękowano autorce za  „wykraczające poza ramy, wspaniałe i zaskakujące” powieści, a także za „wprowadzanie tematów historycznych do literatury pięknej”. Olga Tokarczuk wyznała: „Jestem szczęśliwa dlatego, że ta nagroda pokazuje, że literatura działa. To co napisałam wiele kilometrów stąd, w Polsce, w lasach na północy, nagle jest rozumiane, docenione na południu we Włoszech i czytelnicy są wstanie zrozumieć to co próbowałam wyrazić w swoim języku, innym niż wasz. Dziękuję wszystkim tłumaczom świata, że potrafią, niczym posłannicy Hermesa, przewodzić, przekazywać informacje z jednego języka, jednej kultury, na drugą.”

CZERWIEC 2020

  Za zasługi w walce z epidemią koronawirusa Krzyż Kawalerski od prezydenta Włoch odbiera ‒ obok pięciorga innych członków zespołu badawczego mediolańskiego szpitala Sacco ‒ biolog medyczny Maciej Stanisław Tarkowski, pracujący od kilkunastu lat we Włoszech.

KWIECIEŃ 2020

  Tomasz Kaczor zdobywa I nagrodę w kategorii „Portret” w tegorocznej edycji World Press Photo ‒ najpopularniejszego z konkursów fotograficznych na świecie. Polski fotograf był jednym z 4282, którzy wysłali swoje prace na konkurs. Tomasz Kaczor jest absolwentem Instytutu Kultury Polskiej UW, członkiem redakcji „Magazynu Kontakt” oraz Towarzystwa Krajoznawczego „Krajobraz”.

LUTY 2020

   Ilustratorka Iwona Chmielewska za książkę „Kołysanka dla babci”,  opublikowaną po koreańsku przez wydawnictwo BIR z Seulu, otrzymuje prestiżową nagrodę Bologna Ragazzi Award 2020 w kategorii New Horizons. Gratulujemy!

  W londyńskim Christie’s obraz „Portret Marjorie Ferry” Tamary Łempickiej osiąga cenę 16 380 000 funtów brytyjskich. To najdroższa praca polskiego artysty w historii.

STYCZEŃ 2020

  Profesor Adam Maciejewski z Centrum Onkologii w Gliwicach odbiera prestiżową nagrodę Godina przyznawaną przez Amerykańskie Stowarzyszenie Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej.

GRUDZIEŃ 2019

  Zespół polskich naukowców z Instytutu Archeologii UJ, będący częścią międzynarodowej ekipy kierowanej przez K. Czugunowa z Ermitażu, odkrywa wewnątrz syberyjskiego kurhanu sprzed ok. 2,5 tys. lat szkielet scytyjskiego wojownika, broń, złoty pektorał i złotą ozdobę warkocza.

PAŹDZIERNIK 2019

  Literacka Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk!

  Profesor Bartosz Grzybowski odbiera w Waszyngtonie, w siedzibie Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH), nagrodę ASPIRE za badania nad komputerowym planowaniem nieuzależniających leków przeciwbólowych.

  19-letni Antoni Lis, absolwent XVIII LO im. J. Zamoyskiego w Warszawie, za swój pomysł dotyczący wykorzystania nanocząstek z tlenku żelaza w terapii antynowotworowej zdobywa trzecią nagrodę w unijnym konkursie dla młodych naukowców EUCYS 2019. EUCYS (European Union Contest for Young Scientists) jest prowadzony przez Komisję Europejską od 1989 roku.

LIPIEC 2019

  Polska oceanolog, dr Katarzyna Grzelak, odkrywa osiem nowych gatunków ryjkogłowych! W imieniu własnym i ryjkogłowych ‒ dziękujemy i gratulujemy!

  Działająca od lat 70-tych w USA polska matematyk Irena Lasiecka, absolwentka UW, została laureatką Richard E. Bellman Control Heritage Award ‒ wyróżnienia przyznawanego za osiągnięcia w teorii sterowania. To pierwsza ‒ w czterdziestoletniej historii nagrody ‒ laureatka.