Jan Jakub Orliński
Jan Jakub Orliński by Jiyang Chen, IMG Artists, zezwolenie na użycie.

JAKUB JÓZEF ORLIŃSKI

Śpiewak kontratenor, laureat wielu międzynarodowych konkursów, tancerz breakdance.

Ur. 8.12.1990 w Warszawie.

Jako dziecko występuje w amatorskim chórze „Gregorianum”. Śpiewa muzykę renesansową. Kończy szkołę średnią o kierunku plastycznym. Dopiero w tym momencie decyduje się na karierę muzyczną. W latach 2009-2014 studiuje w klasie śpiewu Anny Radziejewskiej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Początkowo ma sporo do nadrobienia – zauważmy, że nasz bohater nie chodził wcześniej do szkół muzycznych, nie kształcił słuchu.

Jakub Orliński śpiewa kontratenorem, czyli najwyższym głosem męskim. Dostaje się do prestiżowego programu Akademia Operowa Teatru Wielkiego-Opery Narodowej, a następnie – w roku 2015 – do słynnej nowojorskiej Juilliard School of Music. W tej ostatniej, podczas dwuletnich studiów, prowadzi go kanadyjska sopranistka Edith Wiens.

W roku 2016 zwycięża w Metropolitan Opera National Council.

Jesienią 2018 roku, w Szwajcarii, ukazuje się jego debiutancki album, czyli „Anima Sacra”, na którym towarzyszy mu zespół Il pomo d’oro pod batutą Maksima Emeljaniczewa. Płyta zawiera kompozycje twórców neapolitańskiego baroku. Drugi album – „Facce d’Amore” z utworami Borettiego, Bononciniego oraz Händla śpiewak nagrywa z tym samym zespołem.

Latem 2018 debiutuje w londyńskiej Wigmore Hall. Rok później pojawia się z recitalem w Carnegie Hall.

Jesienią 2021 debiutuje w nowojorskiej Metropolitan Opera House rolą alter ego Orfeusza w Eurydice Matthew Aucoina. W styczniu 2022 roku po raz pierwszy pojawia się w Royal Opera House w Londynie.

Jakub Orliński, dla polskaswiatu.pl © MD
Jakub Orliński, dla polskaswiatu.pl © MD
NAGRODY
Orliński jest laureatem kilkunastu konkursów wokalnych. Otrzymuje nagrodę specjalną na VI Europejskim Konkursie Śpiewu Operowego DEBIUT 2012 w Weikersheim w Niemczech. Pierwszą nagrodę zdobywa na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Marceliny Sembrich-Kochańskiej w Nowym Jorku w roku 2015, Rok później zwycięża Lyndon Woodside Oratorio-Solo Competition w Nowym Jorku oraz Grand Finals w Metropolitan Opera National Council Auditions. Nagroda Opus Klassik oraz nagroda londyńskiego magazynu „Gramophone” dla najlepszego młodego artysty trafiają w ręce polskiego śpiewaka w roku 2019. We wrześniu 2020 roku w plebiscycie berlińskiego magazynu „Opernwelt” otrzymuje tytuł „najlepszego śpiewaka roku”. Rok 2021 przynosi Orlińskiemu International Opera Awards 2021 w kategorii nagranie za „Facce d’amore”, rok 2022 – International Classical Music Award za album „Anima Aeterna”, 2023 zaś – nagrodę niemieckiego przemysłu muzycznego OPUS KLASSIK w kategorii „Śpiewak roku”.

Korzystano z: jakubjozeforlinski.com, empik.com.

Foto: Jakub Józef Orliński by Jiyang Chen, IMG Artists, zezwolenie na użycie.