ARTUR EKERT

Fizyk, profesor fizyki kwantowej na Wydziale Matematyki Uniwersytetu w Oksfordzie oraz na Wydziale Matematyki Stosowanej i Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu w Cambridge, profesor honorowy Narodowego Uniwersytetu w Singapurze. Jeden z twórców kryptografii kwantowej.

Ur. 19.09.1961 we Wrocławiu.

Studia rozpoczyna na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, kończy zaś na Uniwersytecie Oksfordzkim. Po ukończeniu studiów doktorskich pracuje jako Junior Research Fellow (a później Research Fellow) na Uniwersytecie Oksfordzkim. Zakłada wówczas pierwszą grupę badawczą zajmującą się kryptografią kwantową oraz kwantowym przetwarzaniem informacji. Bada możliwości wykorzystania tak zwanego splątania w kryptografii. Dzięki wynikom tych badań w 1995 roku zostaje odznaczony Medalem Maxwella, w roku 2007 zaś Medalem Hughesa.

W latach 1998-2002 Artur Ekert pracuje jako profesor fizyki na Uniwersytecie Oksfordzkim, a także jako Tutor in Physics w Keble College. Od 2002 do 2007 roku jest profesorem fizyki kwantowej na Wydziale Matematyki Stosowanej i Fizyki Teoretycznej na Uniwersytecie w Cambridge. Przenosi tu swoją grupę badawczą.

Uczestniczy w projekcie ST-QuComm, za co w 2004 roku zostaje współlaureatem Nagrody Kartezjusza. Nagrodę przyznaje Unia Europejska za wybitne osiągnięcia w zakresie nauki i technologii, będące rezultatem badań międzynarodowych na poziomie europejskim.

Od 2007 roku wykłada fizykę kwantową w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Korzystano z: kopernik.rzeszow.pl, perimeterinstitute.ca

Foto: commons.wikimedia.org

POLACY DLA WIELKIEJ BRYTANII