ARTUR EKERT

Fizyk, profesor fizyki kwantowej na Wydziale Matematyki Uniwersytetu w Oksfordzie oraz na Wydziale Matematyki Stosowanej i Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu w Cambridge, profesor honorowy Narodowego Uniwersytetu w Singapurze. Jeden z twórców kryptografii kwantowej.

Ur. 19.09.1961 we Wrocławiu.

Studia rozpoczyna na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, kończy zaś na Uniwersytecie Oksfordzkim. Po ukończeniu studiów doktorskich pracuje jako Junior Research Fellow (a później Research Fellow) na Uniwersytecie Oksfordzkim. Zakłada wtedy pierwszą grupę badawczą zajmującą się kryptografią kwantową oraz kwantowym przetwarzaniem informacji. Bada możliwości wykorzystania tzw. splątania w kryptografii, za co w 1995 roku zostaje odznaczony Medalem Maxwella, a w roku 2007 Medalem Hughesa.

W latach 1998-2002 pracuje jako profesor fizyki na Uniwersytecie Oksfordzkim i jako Tutor in Physics w Keble College. Od 2002 do 2007 roku jest profesorem fizyki kwantowej na Wydziale Matematyki Stosowanej i Fizyki Teoretycznej na Uniwersytecie w Cambridge, gdzie przenosi swoją grupę badawczą.

Uczestniczy w projekcie ST-QuComm, za co w 2004 roku zostaje współlaureatem Nagrody Kartezjusza przyznawanej przez Unię Europejską za wybitne osiągnięcia w zakresie nauki i technologii będące rezultatem badań międzynarodowych na poziomie europejskim.

Od 2007 roku wykłada fizykę kwantową w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Źródła: kopernik.rzeszow.pl, perimeterinstitute.ca

Foto: commons.wikimedia.org