Artur Ekert, foto: The Royal Society, Duncan Hull, 2016, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org
Artur Ekert, foto: The Royal Society, Duncan Hull, 2016, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

ARTUR EKERT

Fizyk, profesor fizyki kwantowej Uniwersytetu w Oksfordzie oraz Uniwersytetu w Cambridge, profesor honorowy Uniwersytetu w Singapurze, jeden z twórców kryptografii kwantowej.

Ur. 19.09.1961 we Wrocławiu.

Studia rozpoczyna na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, kończy zaś na Uniwersytecie Oksfordzkim. Po ukończeniu studiów doktorskich pracuje jako Junior Research Fellow (a później Research Fellow) na Uniwersytecie Oksfordzkim. Zakłada wówczas pierwszą grupę badawczą zajmującą się kryptografią kwantową oraz kwantowym przetwarzaniem informacji. Bada możliwości wykorzystania tak zwanego splątania w kryptografii. Dzięki wynikom tych badań w 1995 roku zostaje odznaczony Medalem Maxwella, w roku 2007 zaś Medalem Hughesa.

W latach 1998-2002 Artur Ekert pracuje jako profesor fizyki na Uniwersytecie Oksfordzkim oraz jako Tutor in Physics w Keble College. Od 2002 do 2007 roku jest profesorem fizyki kwantowej na Wydziale Matematyki Stosowanej i Fizyki Teoretycznej na Uniwersytecie w Cambridge. Przenosi tu swoją grupę badawczą.

Uczestniczy w projekcie ST-QuComm, za co w 2004 roku zostaje współlaureatem Nagrody Kartezjusza. Nagrodę przyznaje Unia Europejska za wybitne osiągnięcia w zakresie nauki i technologii, będące rezultatem badań międzynarodowych na poziomie europejskim.

Od 2007 roku Artur Ekert wykłada fizykę kwantową w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Oksfordzkiego. We wrześniu 2023 otrzymuje Nagrodę Milnera brytyjskiego Royal Society za „pionierski wkład w komunikację i obliczenia kwantowe, które przekształciły dziedzinę nauk o informacji kwantowej z niszowej aktywności akademickiej w przedsięwzięcie o istotnym dla przemysłu znaczeniu”.

Korzystano m.in. z: kopernik.rzeszow.pl, pap.pl,  perimeterinstitute.ca