Kataryna Starowicz-Bubak, foto: Instytut Farmakologii PAN
Kataryna Starowicz-Bubak, foto: Instytut Farmakologii PAN

KATARZYNA STAROWICZ-BUBAK

Neurofarmakolog z Zakładu Neurochemii w Instytucie Farmakologii PAN wyróżniana nagrodami za prace nad zagadnieniami bólu przewlekłego, prezydent-elekt International Cannabinoid Research Society – ICRS.

Ur. 12.09.1976

Studiuje biotechnologię, kontynuuje naukę w ramach programu prowadzonego przez warszawski Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej UNESCO i PAN. W ten sposób trafia do Zakładu Neurofarmakologii Molekularnej Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie. Tutaj, pod okiem prof. Ryszarda Przewłockiego i prof. Barbary Przewłockiej, zgłębia tajemnice opioidów, a także ich roli w farmakoterapii bólu. Tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu otrzymuje w roku 2021.

Dzisiaj prof. dr hab. Katarzyna Starowicz-Bubak pracuje w Instytucie Farmakologii PAN i zajmuje się głównie problemami farmakologii w terapii bólu przewlekłego. Szczególne miejsce pośród przedmiotu badań zajmuje ból neuropatyczny oraz ból związany z chorobą zwyrodnieniową stawów.

W roku 2023 prof. Starowicz-Bubak otrzymuje nagrodę ICRS, czyli Międzynarodowego Towarzystwa Badań nad Kannabinoidami. Nagroda ICRS Mid Career Award zostaje wręczona „wybitnemu naukowcowi, który nie tylko wykazał zaangażowanie w badaniach nad kannabinoidami i endokannabinoidami, lecz także opracował spójny program doskonałości badawczej w tej dziedzinie”.

O szczegółach swojej pracy i perspektywach wykorzystania jej wyników w terapii bólu prof. Starowicz-Bubak opowiada w wywiadzie udzielonym Annie Jasińskiej, którego zapis przedstawia portal biotechnologia.pl.

Korzystano między innymi z: biotechnologia.pl, naukawpolsce.pap.pl, if-pan.krakow.pl