Lidia Morawska
Lidia Morawska

LIDIA MORAWSKA

Polska fizyk od wielu lat współpracująca z WHO w kwestiach jakości powietrza. Figuruje na liście 100 najbardziej wpływowych osób na świecie w 2021 roku według magazynu „Time”.

Ur. 1952 w Tarnowie.

POCZĄTKI

Wczesne lata spędza w Przemyślu. W 1982 roku doktoryzuje się na Uniwersytecie Jagiellońskim dzięki pracy poświęconej radonowi. Jest później pracownikiem naukowym Instytutu Fizyki i Techniki Jądrowej AGH w Krakowie. Następnie prowadzi badania na McMaster University w Hamilton, a także University of Toronto.

AUSTRALIA

W 1992 roku zakłada Environmental Aerosol Laboratory przy australijskim Queensland University of Technology, które od 2002 roku współpracuje z Centre for Air Quality and Health należącym do WHO. W roku 2003 obejmuje posadę profesora nadzwyczajnego w QUT.

Od lat 90. współpracuje z WHO przy tworzeniu wszystkich wytycznych dotyczących jakości powietrza, a w latach 2006-2021 współprzewodniczy Guideline Development Group.

Od 2010 roku współtworzy również czasopismo Science of the Total Environment.

Badania profesor Morawskiej dotyczą jakości powietrza i jej wpływu na zdrowie człowieka i środowisko naturalne. Szczególnie interesuje ją nauka o zawieszonych cząstkach stałych.

Podczas pandemii SARS COV-2 organizuje zespół ponad 200 naukowców, wraz z którym rozpoznaje rolę aerozoli w rozprzestrzenianiu się wirusa. Dzięki tym badaniom na całym świecie wprowadzone zostały regulacje zmniejszające ryzyko zarażenia koronawirusem.

NAGRODY

Morawska jest wielokrotnie nagradzana za pracę naukową, m.in. w 2011 roku otrzymuje Clean Air Meal od Clean Air Society of Australia and New Zealand. W 2017 roku otrzymuje nagrodę QUT Vice-Chancellors Award za Leadership Excellence i QUT Vice-Chancellors Performance Award za wkład w rozwój uniwersytetu. Jest również laureatką nagrody David Sinclair Award z 2017 roku przyznawanej przez American Association for Aerosol Research oraz nagrody Eureka Prize z 2018 roku za Infectious Diseases Research.

W uznaniu za zasługi w 2020 roku zostaje wybrana na członka Australian Academy of Science. Również w 2020 roku trafia na listę 40 najważniejszych badaczy według The Australian Research Magazine, a także listę 40 Australians Who Mattered: Health and Science magazynu The Sydney Morning Herald’s Good Weekend.

W 2021 roku trafia na listę 100 najbardziej wpływowych osób na świecie magazynu Time w kategorii „Innowatorzy” za pracę nad transmisją aerozolu w kontekście trwającej pandemii COVID-19 i rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Jest autorką ponad 800 publikacji naukowych.

Korzystano z: materiały Queensland University of Technology

Foto: Queensland University of Technology