Michaela Rak
siostra Michaela Rak/ Radio Wilno

MICHAELA RAK

Siostra zakonna, założycielka i dyrektor Hospicjum im. bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie, inicjatorka pierwszego stacjonarnego dziecięcego oddziału hospicjum na Litwie.

Ur. 18.07.1963 w Lipianach.

Kończy Liceum Ekonomiczne w Barlinku. Studiuje na Akademii Teologii Katolickiej  oraz na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Następnie, w roku 1984 wstępuje do Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego. W latach 1996–2008 mieszka w Gorzowie Wielkopolskim. Zakłada, a następnie kieruje, Hospicjum im. św. Kamila.  Środki na działalność pozyskuje przez kwesty uliczne, koncerty charytatywne oraz akcję Pola Nadziei. Pomaga w zakładaniu hospicjów w Mińsku, Kaliningradzie, a także hospicjum domowego w okolicach Berlina.

W 2008 roku przenosi się na Litwę. Przyjmuje propozycję arcybiskupa wileńskiego Audrysa Bačkisa zorganizowania pierwszego stacjonarnego hospicjum na Litwie. W efekcie 11 lutego 2009 rozpoczyna działalność Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie, co więcej – od roku 2013 już jako hospicjum stacjonarne. W prowadzeniu placówki s. Michaela Rak współpracuje z duchownymi innych wyznań. „Hospicjum jest międzynarodowym dziełem. Stworzenie pierwszego na Litwie hospicjum nie byłoby możliwe, gdyby nie pomoc i ofiarność ponad 200 firm i instytucji oraz ludzi dobrej woli na całym świecie.” [1]

W roku 2018 otrzymuje nagrodę Chluba Litwy, czyli Lietuvos garbė w kategorii „Opiekun roku” wręczane „zwykłym ludziom, którzy robią niezwykłe rzeczy, zmieniając świat na lepszy.” W lutym 2023 roku „za szerzenie niewyczerpalnej miłości, dobroci i nadziei siostrze Michaeli Rak oraz całej Wspólnocie Hospicyjnej zostaje wręczony Order Wielkiego Księcia Litewskiego Giedymina.

Korzystano z: [1] hospisas.lt, mostdonieba.pl, encyklopedia.wimbp.gorzow.pl

Foto: youtube.com, Radio Wilno

MEDYCYNA