Ewa Stachniak
Ewa Stachniak

EWA STACHNIAK, EVA STACHNIAK

Pisarka tworząca po angielsku w Kanadzie, laureatka nagrody dla najlepszej debiutanckiej kanadyjskiej powieści, czyli Books in Canada First Novel Award, za powieść Necessary Lies (Konieczne kłamstwa), nauczyciel akademicki.

Ur. 27.11.1952 we Wrocławiu.

Córka paleontolożki profesor Anny Jermańskiej. Kończy IX LO we Wrocławiu, następnie filologię angielską na Uniwersytecie Wrocławskim. Przez sześć lat wykłada na rodzimej uczelni. Podczas gdy w Polsce wprowadzany jest stan wojenny Ewa Stachniak przebywa na stypendium doktoranckim Uniwersytetu McGill w Montrealu. Pracuje w Radio Canada International. Pracę doktorską poświęca twórczości Stefana Themersona – polskiego pisarza piszącego po angielsku w Londynie.

W latach 1988-2008 wykłada komunikację międzykulturową w Sheridan College (Oakville, Ontario).

Ewa Stachniak debiutuje jako pisarka w roku 1994 opowiadaniem Marble Heroes na łamach Antigonish Review. W roku 2000 za powieść Necessary Lies (Konieczne kłamstwa) otrzymuje nagrodę dla najlepszej debiutanckiej kanadyjskiej powieści (Books in Canada First Novel Award).

Drugą powieść, czyli Garden of Venus (Ogród Afrodyty), opiera na motywach z życia Zofii Potockiej. Książka ukazuje się w Kanadzie, Anglii, Australii, Nowej Zelandii, Grecji, Hiszpanii, we Włoszech, w Brazylii, Serbii, Polsce, a także w Ukrainie. Kolejna powieść – Katarzyna Wielka – gra o władzę, plasuje się na liście bestsellerów kanadyjskiego dziennika The Globe and Mail. W lutym 2022 roku na rynku pojawia się The School of Mirrors (w polskim wydaniu Szkoła luster).

Korzystano z: ewastachniak.com, merlin.pl. wroclaw.naszemiasto.pl

Foto: Dan Harasymchuk, CC BY-SA 4.0

LITERATURA