EDMUND OBIAŁA rys. © ZUZANNA DEC
EDMUND OBIAŁA rys. © ZUZANNA DEC

EDMUND OBIAŁA

Inżynier budownictwa, budowniczy obiektów sportowych. Projektant stadionu olimpijskiego w Sydney, dyrektor naczelny budowy nowego stadionu Wembley.

Ur. 9.02.1946 w Niszczewicach (gmina Złotniku Kujawskie).

Kształci się w Bydgoszczy w Wyższej Szkole Inżynierskiej oraz na Politechnice Poznańskiej.

W roku 1980 wyjeżdża na antypody, gdzie rozpoczyna pracę od kilku nieco przypadkowych, a zarazem kłopotliwych projektów. Okazuje się wkrótce, że zaskakującymi dla lokalnych architektów i budowniczych sposobami dobrze radzi sobie z tymi trudnościami. Następnie pracuje przy budowie Parramatta Stadium, a także Centrum Tenisa w Melbourne. Zostaje dyrektorem budowy 56-piętrowego wieżowca w centrum Sydney. Zyskuje z czasem miano „specjalisty od spraw trudnych”.

Otrzymuje stanowisko dyrektora generalnego budowy Stadionu Olimpijskiego w największym mieście Australii. Między innymi za swój wkład w powstawanie obiektów sportowych zostaje attaché olimpijskim przy Komitecie Organizacyjnym Igrzysk Olimpijskich.

Sydney ObiałaFoto aut. Elver, CC BY-SA 2.0 via Flickr

„Stadion udało się bowiem tak wkomponować w krajobraz, że zachowano w pobliżu naturalne miejsca, w których zatrzymują się ptaki wędrujące z Syberii na Antarktydę. Zachowano również w stanie niemal nienaruszonym cenny las eukaliptusowy.

Przy budowie stadionu wykorzystano warunki naturalne, m.in. dobre nasłonecznienie. Baterie słoneczne pozwalają otrzymać aż 600 kW energii elektrycznej (odpowiada to mocy małej elektrowni). Wyeliminowano również w znacznym stopniu energochłonne urządzenia klimatyzacyjne. Udało się to dzięki najnowszym rozwiązaniom technologicznym umożliwiającym wykorzystanie kanałów powietrznych do stworzenia tzw. wentylacji pasywnej. Ograniczono także zużycie wody z miejskiej sieci. Do utrzymania zieleni i czystości wystarczy woda deszczowa spływająca z dachu o łącznej powierzchni 3.2 ha do czterech zbiorników o pojemności ponad 3 tys. m3. Sam dach jest przezroczysty, co umożliwia doświetlenie światłem dziennym każdego miejsca na trybunie.” [1]

W roku 1999 Edmund Obiała należy do zespołu projektującego nowy stadion Wembley. W roku 2012 jest głównym koordynatorem technicznym projektowania i budowy obiektów olimpijskich w Londynie.

Od władz gminy Złotniki Kujawskie otrzymaliśmy informację, że pan Edmund Obiała od 2001 roku jest Honorowym Obywatelem Gminy Złotniki Kujawskie. Jest również „wieloletnim fundatorem stypendiów naukowych i sportowych dla młodzieży szczególnie uzdolnionej z terenu gminy Złotniki Kujawskie (do dnia dzisiejszego).”

Korzystano m.in. z: zlotnikikujawskie.pl, [1] Archiwum „Wiedza i Życie” art. Krzysztofa Michalskiego „Ósmy cud świata”,

Dziękujemy za dodatkowe informacje wójtowi Gminy Złotniki Kujawskie.