Robert Konieczny
Robert Konieczny

ROBERT KONIECZNY

Jeden z najciekawszych współczesnych architektów, autor projektów śmiałych i niebanalnych, laureat wielu międzynarodowych nagród i wyróżnień.

Ur. w 1969 roku w Katowicach.

DOM Z ZIEMI ŚLĄSKIEJ

Studiuje na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W latach 90. wraz z Marleną Wolnik zakłada pracownię projektów architektonicznych KWK Promes. W centrum uwagi projektantów znajdują się domy mieszkalne.

Pierwszym ważnym projektem jest Dom z Ziemi Śląskiej, czyli budynek architektonicznie nawiązujący do zmian w śląskim krajobrazie. Projekt zostaje nominowany do prestiżowej nagrody Mies van der Rohe Award, przyznawanej co dwa lata przez Unię Europejską, a w 2004 roku trafia do publikacji „The Phaidon Atlas of Contemporary World Architecture”.

DOMY: AATRIALNY, BEZPIECZNY, OTWARTY

W 2002 roku Robert Konieczny projektuje „Dom Aatrialny”, z podziemnym wjazdem, pozwalającym na wyeksponowanie najatrakcyjniejszej ściany budynku.

W latach 2004-2005 tworzy projekt „Domu Bezpiecznego”, czyli willi zapewniającej maksymalny poziom bezpieczeństwa. Budynek wyposaża w ruchome ściany, całkowicie odcinające dom od otoczenia.

Wkrótce później powstaje „Dom Otwarty”, zaprojektowany na zasadzie „szuflad” wystających z bryły budynku, będących prywatnymi pokojami i dzielących w środku przestrzeń wspólną. W 2007 roku projektuje „Dom Typowy” o kształcie ściętego walca. Jest to najbardziej oszczędny energetycznie i najmniej ingerujący w otoczenie projekt architekta.

Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie, fot. Mariusz Cieszewski / www.polska.pl, CC BY-NC 2.0
Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie, fot. Mariusz Cieszewski/ www.polska.pl, CC BY-NC 2.0

W tym samym roku Konieczny trafia na listę „101 najbardziej ekscytujących nowych architektów na świecie” magazynu „Wallpaper”, a rok później odbiera nagrodę „Europe 40 under 40” muzeum architektury The Chicago Athenaeum. Tymczasem projekt „Domu Aatrialnego” zostaje uznany za „Dom Roku” przez World Architecture News.

W 2009 roku Konieczny zdobywa pierwszą nagrodę w konkursie architektonicznym na gmach Centrum Dialogu Przełomy Muzeum Narodowego w Szczecinie. Projekt jest pierwszą publiczną realizacją architekta. Centrum otrzymuje miano najlepszego budynku na świecie – World Building of the Year 2016 na World Architecture Festival.DOMY: AUTORODZINNY, ARKA

W 2012 roku powstaje „Dom Autorodzinny”, do którego wnętrza wjeżdża się samochodem, natomiast garaż stanowi jedno z pomieszczeń, na równi z innymi.

Architekt zostaje niezależnym ekspertem Fundacji Miesa van der Rohe. Projektuje też własny dom, mianowicie „Arkę Koniecznego” – niezwykłą betonową bryłę osadzoną na zboczu wzgórza.

W styczniu 2022 roku „From the Garden House” – dom zaprojektowany na nietypowe zamówienie, by dopełniłnić jego bryłą istniejący już ogród, zostaje umieszczony na liście Best Architectural Projects of 2021 prestiżowego branżowego portalu Archello. 

Korzystano z: culture.pl, kwkpromes.pl

Foto: 2010, aut. Golman, CC BY-SA 3.0

ARCHITEKTURA