AGNIESZKA HOLLAND

Reżyserka filmowa i teatralna, scenarzystka, nominowana m.in. do Oscara i nagrody BAFTA.

Ur. 28.11.1948 w Warszawie.

Studiuje na Wydziale Filmowym i Telewizyjnym Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze. Po powrocie do Polski podejmuje pracę jako asystent reżysera przy filmie „Iluminacja” Krzysztofa Zanussiego, a następnie przy „Listach naszych czytelników” Stanisława Latałły. Współpracuje z Andrzejem Wajdą.

Własne filmy zaczyna tworzyć w połowie lat 70. Debiutuje filmem „Aktorzy prowincjonalni” na festiwalu filmowym w Cannes, na którym zdobywa nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych. W roku 1981 przenosi się do Niemiec, później do Francji, a w latach 90. do Stanów Zjednoczonych, skąd po latach powraca do Francji. Trzykrotnie nominowana do Oscara za filmy: „Gorzkie żniwa” (1985), ”Europa, Europa” (1991) i „W ciemności” (2011).

Poza działalnością reżyserską zajmuje się także pisaniem scenariuszy, w tym do kilku filmów Andrzeja Wajdy, a także tłumaczeniami z języka czeskiego.

W roku 2008 zostaje europejską ambasadorką Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego. Od roku 2014 Agnieszka Holland jest przewodniczącą zarządu Europejskiej Akademii Filmowej w Berlinie.

Źródła: biografia24.pl, filmweb.pl

Foto: commons.wikimedia.org