Iwona Chmielewska
Iwona Chmielewska polskaswiatu.pl

IWONA CHMIELEWSKA  이보나 흐미엘레프스카

Pisarka i ilustratorka książek dla dzieci i książek obrazkowych dla dorosłych. Laureatka wielu światowych nagród. Związana z rynkiem wydawniczym Korei Południowej.

Ur. 5.02.1960 w Pabianicach.

Iwona Chmielewska studiuje grafikę na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie do dziś wykłada. Zaczyna ilustrować około roku 1990, jej pierwszymi publikacjami są książki z poezją dla dzieci. W 2000 roku w Bolonii poznaje koreańską agentkę literacką – Jiwone Lee, co zapoczątkowuje karierę w Korei Południowej. W efekcie na koreański rynek trafia 14 książek z obrazkami Chmielewskiej, a sama autorka od tego czasu często odwiedza Seul, gdzie prowadzi zajęcia ze studentami i spotkania autorskie. Tutaj również ma swój fan club.

W 2007 roku Iwona Chmielewska otrzymuje prestiżową nagrodę Złote Jabłko na Biennale Ilustracji w Bratysławie za Thinking ABC, książkę która za pomocą obrazków uczy koreańskie dzieci języka angielskiego.

W 2011 roku tworzy „Pamiętniki Blumki” – książkę w formie dziennika opowiadającą o warszawskim domu dziecka Janusza Korczaka. Jest to pierwsza książka Chmielewskiej, która ukazuje się w Niemczech. Wkrótce potem zostaje laureatką Bologna Ragazzi Award w kategorii Non-Fiction za książkę „Maum. Dom duszy” z tekstem Kim Hee-Kyung. W tym samym roku jest też nominowana do nagrody Deutsche Jugendliteraturpreis za „Pamiętnik Blumki”. Otrzymuje również nagrodę IBBY – Książka roku 2011 w kategorii Nagroda Graficzna.

Dwa lata później po raz kolejny odbiera Bologna Ragazzi Award w kategorii Fiction za książkę „Oczy”. W 2015 roku zostaje nominowana do nagrody Deutsche Jugendliteraturpreis za książkę „abc.de”, a w 2018 roku otrzymuje nominację do Nagrody im. Hansa Christiana Andersena w kategorii Ilustratorzy. Za książkę „Kołysanka dla babci” otrzymuje Bologna Ragazzi Award 2020 w kategorii New Horizons.

Korzystano m.in. z: iwonachmielewska.pl, pl.wikipedia.org, culture.pl

Foto: commons.wikimedia.org

LITERATURA