Image: Martin Kraft photo.martinkraft.com License: CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons

OLGA TOKARCZUK

Pisarka, eseistka, autorka scenariuszy, poetka. Laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018.

Ur. 29.01.1962 w Sulechowie.

Absolwentka psychologii na Uniwersytecie Warszawskim. Współorganizatorka Festiwalu Opowiadania i Festiwalu Góry Literatury. Debiutuje pod koniec lat siedemdziesiątych opowiadaniami w piśmie „Na przełaj”. Pierwsza powieść, czyli Podróż ludzi Księgi – ukazuje się w roku 1993. Kolejne powieści i tomy opowiadań to: E.E. (1995), Prawiek i inne czasy (1996), Szafa (1997), Dom dzienny, dom nocny (1998), Gra na wielu bębenkach (2001), Ostatnie historie (2004), Bieguni (2007), Prowadź swój pług przez kości umarłych (2009), Księgi Jakubowe (2014) i Opowiadania bizarne (2018).

Jest laureatką nagrody Vilenica, przyznawanej pisarzom z Europy Środkowej przez Związek Pisarzy Słoweńskich (jako jedna z czworga Polaków, obok Andrzeja Stasiuka, Adama Zagajewskiego i Zbigniewa Herberta) oraz Międzynarodowej Nagrody Literackiej Kulturhuset Stadsteatern (za Księgi Jakubowe).

W roku 2018 Olga Tokarczuk odbiera prestiżową The Man Booker International Prize (nagrodę przyznawaną rokrocznie autorowi jednej z książek wydanych w tłumaczeniu na język angielski) za Biegunów (Flights, w tłum. Jennifer Croft). Francuskie wydanie Ksiąg Jakubowych w przekładzie Maryli Laurent zostaje natomiast uhonorowane w roku 2019 nagrodą Le Prix Laure Bataillon.

Nagroda Nobla w dziedzinie literatury w roku 2018 nie jest wręczana ze względu na skandal obyczajowy związany z Akademią Szwedzką. Rok później nagrodę odbiera zatem dwoje laureatów. W tych okolicznościach kolejna polską noblistką w dziedzinie literatury zostaje Olga Tokarczuk, formalnie za rok 2018.

Książki Olgi Tokarczuk ukazały się w przekładach na ponad trzydzieści języków.

Korzystano z: culture.pl

Foto: Martin Craft, CC BY-SA 3.0

LITERATURA