Olga Tokarczuk
Image: Martin Kraft photo.martinkraft.com License: CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons

OLGA TOKARCZUK

Pisarka, eseistka, autorka scenariuszy, poetka. Laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018.

Ur. 29.01.1962 w Sulechowie.

Absolwentka psychologii na Uniwersytecie Warszawskim. Współorganizatorka Festiwalu Opowiadania i Festiwalu Góry Literatury. Debiutuje pod koniec lat siedemdziesiątych opowiadaniami w piśmie „Na przełaj”. Pierwsza powieść, czyli Podróż ludzi Księgi – ukazuje się w roku 1993. Kolejne powieści i tomy opowiadań to: E.E. (1995), Prawiek i inne czasy (1996), Szafa (1997), Dom dzienny, dom nocny (1998), Gra na wielu bębenkach (2001), Ostatnie historie (2004), Bieguni (2007), Prowadź swój pług przez kości umarłych (2009), Księgi Jakubowe (2014), Opowiadania bizarne (2018) i Empuzjon (2022).

Jest laureatką nagrody Vilenica, przyznawanej pisarzom z Europy Środkowej przez Związek Pisarzy Słoweńskich (jako jedna z czworga Polaków, obok Andrzeja Stasiuka, Adama Zagajewskiego i Zbigniewa Herberta) oraz Międzynarodowej Nagrody Literackiej Kulturhuset Stadsteatern (za Księgi Jakubowe).

W roku 2018 Olga Tokarczuk odbiera prestiżową The Man Booker International Prize (nagrodę przyznawaną rokrocznie autorowi jednej z książek wydanych w tłumaczeniu na język angielski) za Biegunów (Flights, w tłum. Jennifer Croft). Francuskie wydanie Ksiąg Jakubowych w przekładzie Maryli Laurent zostaje natomiast uhonorowane w roku 2019 nagrodą Le Prix Laure Bataillon.

Nagroda Nobla w dziedzinie literatury w roku 2018 nie jest wręczana ze względu na skandal obyczajowy związany z Akademią Szwedzką. Rok później nagrodę odbiera zatem dwoje laureatów. W tych okolicznościach kolejną polską noblistką w dziedzinie literatury zostaje właśnie Olga Tokarczuk, formalnie za rok 2018. Wygłasza ciekawą, zarazem nadzwyczaj piękną, mowę noblowską.

Książki Olgi Tokarczuk ukazały się w przekładach na prawie czterdzieści języków.

Korzystano m.in. z: culture.pl

LITERATURA