QUIZY PANA ŻARÓWKI – 3 – WYOBRAŹ SOBIE, ŻE…

Results

#1. Jesteś tlenem, chętnie byś się skroplił, piszesz do...

Wiosną 1883 roku Karol Olszewski i Zygmunt Wróblewski po raz pierwszy w dziejach światowej chemii skraplają tlen. Co więcej – tydzień później skraplają również azot. Ponadto, w wyniku kolejnych prac udaje im się zestalić tlenek węgla, alkohol i argon oraz skroplić wodór i argon.

BIOGRAM

#2. Jesteś łazikiem księzycowym, nudzi ci się, dzwonisz do człowieka, który Cię stworzył, czyli...

Kiedy w roku 1961 NASA organizuje konkurs na projekt pojazdu poruszającego się po Księżycu w ramach programu Apollo, Mieczysław Bekker podejmuje się zadania skonstruowania maszyny. W roku 1969 NASA ogłasza, że wygrywa pojazd polskiego konstruktora.

Wehikuł po raz pierwszy staje na Księżycu 30 lipca 1971 roku. Powstają 3 modele, każdy z nich jeździ po powierzchni Księżyca i znajduje się tam do dziś.

BIOGRAM

#3. Jesteś lamą w peruwiańskich Andach, możesz zobaczyć pociąg dzięki...

Ernest Malinowski zwraca uwagę na brak komunikacji między zaludnionym wybrzeżem Pacyfiku a obfitym w bogactwa naturalne centrum kraju. W rezultacie w roku 1859 sam wychodzi z inicjatywą poprowadzenia linii kolejowej przez Andy. Nadzwyczaj śmiały projekt zostaje zrealizowany w latach 1870-76, a Malinowski pełni funkcję głównego inżyniera budowy. Powstała linia do 2006 r. utrzymuje pozycję najwyższej na świecie.

BIOGRAM

#4. Jesteś syberyjskim szamanem, oczom nie wierzysz - w środku tajgi spotykasz kobiecą wyprawę etnograficzną kierowaną przez...

W 1914 roku Maria Antonina Czaplicka organizuje ekspedycję na Syberię, zupełnie wyjątkową i pionierską pod względem składu, bo złożoną głównie z kobiet. Po roku wraca do Anglii, przekazuje zebrane eksponaty do oksfordzkiego Pitt Rivers Museum.

BIOGRAM

#5. Jesteś psiakiem w schronisku, wczoraj ktoś przyszedł i czytał Ci książkę. To dzięki...

Tom Justyniarski w roku 2010 inicjuje akcję „Nie strzelać w sylwestra” edukującą Polaków w zakresie skutków głośnych wystrzałów na zwierzęta domowe i dzikie. Pomysł „Okienka życia dla zwierząt” przyciąga prasę z całej Europy, dzięki temu wiele miast wprowadza go w życie. Kolejna akcja to „Dzieci czytają psom”, czyli projekt, w którym dzieciaki przynoszą książki do schronisk dla psów i czytają zwierzętom. Z jednej strony budzi to w zwierzętach zaufanie, z drugiej strony zaś buduje w dzieciach empatię i zainteresowanie losem czworonogów.

BIOGRAM

#6. Nazywają Cię "zegarmistrzem królów", twoje zegarki kupują władcy i papieże, nazywasz się...

Antoni Patek proponuje współpracę J. A. Philippe’owi i tak powstaje spółka Patek Philippe, produkująca najbardziej luksusowe, a także najdroższe, zegarki na świecie.

W roku 1851 jeden z takich zegarków kupuje królowa Wiktoria, wkrótce później dołącza do niej królowa duńska Luiza. Zamówienia na zegarki napływają z całego świata, a Patek otrzymuje przydomek „zegarmistrza królów”. W 1868 r. dla węgierskiej księżnej Kocewicz wykonuje jeden z pierwszych na świecie zegarków na rękę, a od papieża Piusa IX – również posiadacza zegarka – otrzymuje tytuł hrabiowski.

BIOGRAM

#7. Jesteś Ryszardem Kapuścińskim, w "Cesarzu" opisałeś historię...

Książka Ryszarda Kapuścińskiego „Cesarz” z roku 1978, opowiadająca o dworze cesarza Hajle Sellasje, zostaje przetłumaczona na trzydzieści języków. Rok później powstaje jej adaptacja teatralna, wystawiana w Toronto, Amsterdamie, Oslo i Budapeszcie.

BIOGRAM

#8. Jesteś żoną Leo Gerstenzanga, masz kłopot z pielęgnacją maleńkiej córeczki, mąż wymyśla...

Jak Leo Gerstenzang wpada na pomysł stworzenia patyczka higienicznego? Podobno widuje często swoją żonę, czyszczącą sobie uszy kawałkiem waty nawiniętym na wykałaczkę, nie mogącą jednak wyczyścić w taki sam sposób uszu ich córeczce z obawy przed uszkodzeniem delikatnego bębenka.

W roku 1923, po skonstruowaniu maszyny nawijającej watę na tępy patyczek, wprowadza na rynek bezpieczne patyczki higieniczne. Wymyśla też specjalne sterylne pudełeczko do ich przechowywania. Wkrótce patentuje swój produkt jako Baby Hays, jednak w 1926 zmienia nazwę na Q-Tips Baby Gays, w końcu zostaje tylko Q-tips, gdzie Q ma znaczyć „quality” (jakość).

BIOGRAM

#9. Jesteś pałeczką wywołującą tyfus, ze wszystkich ludzi na świecie najbardziej nie lubisz...

Po wybuchu I wojny światowej Rudolf Weigl zostaje powołany do wojska jako parazytolog. Rozpoczyna badania nad światową epidemią tyfusu plamistego. Bada samą chorobę i wszy, które ją roznoszą. Wynajduje pierwszą na świecie szczepionkę przeciwko tyfusowi, właśnie dzięki wykorzystaniu wszy jako zwierząt laboratoryjnych.

BIOGRAM

#10. Jesteś Olgą Tokarczuk, współorganizujesz festiwal...

Pisarka, eseistka, autorka scenariuszy i poetka Olga Tokarczuk jest współorganizatorką Festiwalu Góry Literatury w Nowej Rudzie.

BIOGRAM

finish