Tom Justyniarski
Tom Justyniarski, aut. Kaskak170, CC BY-SA 4.0

TOM JUSTYNIARSKI

Pisarz i poeta, obrońca zwierząt, laureat międzynarodowej nagrody „Shining World Compassion Award 2019”, pomysłodawca pierwszego w Europie „Okienka życia dla zwierząt”, rzecznik Towarzystwa Obrony Zwierząt RP.

Ur. w Łukowie.

AKCJE

Studiuje pedagogikę i dziennikarstwo. W roku 2010 inicjuje akcję „Nie strzelać w sylwestra” edukującą Polaków w zakresie skutków głośnych wystrzałów na zwierzęta domowe i dzikie. Pomysł „Okienka życia dla zwierząt” przyciąga prasę z całej Europy, dzięki temu wiele miast wprowadza go w życie. Kolejna akcja to „Dzieci czytają psom”, czyli projekt, w którym dzieciaki przynoszą książki do schronisk dla psów i czytają zwierzętom. Z jednej strony budzi to w zwierzętach zaufanie, z drugiej strony zaś buduje w dzieciach empatię i zainteresowanie losem czworonogów.

dla Pana Toma Justyniarskiego, rys. © MD
dla Pana Toma Justyniarskiego, rys. © md
MISJA

Pisze książki dla dzieci, jest autorem lektury szkolnej „Psie troski”, która zajęła pierwsze miejsce w rankingu TOP 10 Ministerstwa Edukacji Narodowej. Inne utwory to: „Kocia mama”, „Mój przyjaciel bocian” i „Książę i rumak”. Tom Justyniarski odwiedza setki szkół, prowadzi spotkania dla ponad 300 tysięcy dzieci. Przyznaje: „moją misją jest szerzenie miłości, empatii i szacunku zarówno do zwierząt jak i do ludzi”.

W roku 2019 otrzymuje nagrodę „Shining World Compassion Award 2019”, w uzasadnieniu czytamy: Stworzyłeś coś wyjątkowego, mianowicie nowatorski sposób edukacji milionów dzieci. Twoje doświadczenie jest doskonałym przykładem tego, jak jedna osoba może zmienić rzeczywistość.” [3].

1. Dzieci, które wychowują się ze zwierzętami rzadziej chorują.
2. Zwierzęta domowe dodają dzieciom pewności siebie.
3. Obecność zwierzaka uodparnia organizm, a także pomaga w walce z alergią i astmą
4. Zwierzęta uspokajają i oddalają lęki, a także uczą pewności siebie.
5. Zwierzęta domowe wymuszają aktywny i zdrowy tryb życia.
6. Zwierzęta domowe wzmacniają więzi rodzinne.
7. Poprzez kontakt z psem czy kotem dziecko uczy się komunikacji, dzięki czemu łatwiej porozumiewa się z ludźmi.
8. Zwierzaki to przyjaciele, którzy kochają bezinteresownie i otwierają nam serca.
9. Zwierzęta, poprzez zabawę, uczą dzieci co to prawdziwe szczęście.

Korzystano z: audycja „Godzina prawdy” 3 PPR, tomjustyniarski.pl, [3] telewizja.lukow.pl

Foto: aut. Kaskak170, CC BY-SA 4.0