Leo Gerstenzang

LEO GERSTENZANG (Leon Gerstenzang)

Wynalazca m.in. patyczków higienicznych.

Ur. 3.06.1892 w Warszawie – zm. w październiku 1973 r. w USA.

W wieku 18 lat Leo Gerstenzang emigruje z rodziną do Chicago. Podczas I wojny światowej służy w armii amerykańskiej i działa na rzecz Czerwonego Krzyża.

Wraz z żoną zakłada firmę produkującą kosmetyki pielęgnacyjne dla dzieci.

Jak wpada na pomysł stworzenia patyczka higienicznego? Podobno widuje często swoją żonę, czyszczącą sobie uszy kawałkiem waty nawiniętym na wykałaczkę, nie mogącą jednak wyczyścić w taki sam sposób uszu ich córeczce z obawy przed uszkodzeniem delikatnego bębenka.

W roku 1923, po skonstruowaniu maszyny nawijającej watę na tępy patyczek, wprowadza na rynek bezpieczne patyczki higieniczne. Wymyśla też specjalne sterylne pudełeczko do ich przechowywania. Wkrótce patentuje swój produkt jako Baby Hays, jednak w 1926 zmienia nazwę na Q-Tips Baby Gays, w końcu zostaje tylko Q-tips, gdzie Q ma znaczyć „quality” (jakość).

W dzisiejszych czasach patyczki higieniczne wyróżniają się specyficzną cechą, dzięki której wygrywają wiele równie specyficznych rankingów. Mianowicie mogą być jedynym towarem na rynku, prócz używek, przed użyciem którego ostrzegają sami tego towaru producenci. Oczywiście ostrzegają przed użyciem niewłaściwym, co od lat solidarnie ignoruje ogromna większość kupujący ten towar klientów.

Korzystano z: www.polskieradio.pl, biztok.money.pl

Foto główne: commons.wikimedia.org

POLSKIE ODKRYCIA I WYNALAZKI