ERNEST MALINOWSKI (Adam Stanisław Hipolit Ernest Nepomucen Malinowski)

Inżynier, budowniczy kolei w Peru i Ekwadorze, projektant i budowniczy Centralnej Kolei Transandyjskiej.

Ur. 5.01.1818 na Wołyniu – zm. 2.03.1899 w Limie w Peru.

Wykształcony w Paryżu w Szkole Politechnicznej oraz Szkole Dróg i Mostów, od roku 1853 pracuje jako inżynier rządowy w Peru. W roku 1858 projektuje brukowanie ulic i placów w Arequipie w ramach kompleksowej odbudowy miasta po zniszczeniach wojennych, a następnie linie kolejowe Pisco – Ica oraz Chimbote – Huaraz.

Most kolejowy na CFT nieopodal Matucana, Peru, aut: Xauxa, CC BY-SA 3.0
Most kolejowy na CFT nieopodal Matucana, Peru, aut: Xauxa, CC BY-SA 3.0

Zwraca uwagę na brak komunikacji między zaludnionym wybrzeżem Pacyfiku a obfitym w bogactwa naturalne centrum kraju. W rezultacie w roku 1859 sam wychodzi z inicjatywą poprowadzenia linii kolejowej przez Andy. Nadzwyczaj śmiały projekt zostaje zrealizowany w latach 1870-76, Malinowski zaś pełni funkcję głównego inżyniera budowy. Powstała linia do 2006 r. utrzymuje pozycję najwyższej na świecie (tytuł odbiera jej kolej tybetańska, 5072 m n.p.m.).

"Polski inżynier, bohater obrony  Callao, budowniczy Centralnej Kolei Transandyjskiej", BluesyPete, CC BY-SA 3.0
„Polski inżynier, bohater obrony Callao, budowniczy Centralnej Kolei Transandyjskiej”, BluesyPete, CC BY-SA 3.0


W 1866 roku Malinowski organizuje obronę portu Callao przed atakiem floty hiszpańskiej – wzdłuż nabrzeży układa tory, na nich umieszcza ciężkie działa, tworząc ruchome baterie.
Pod koniec życia angażuje się społecznie, tworzy mianowicie organizację polityczno-patriotyczną Club Nacional. Jest współzałożycielem peruwiańskiego Towarzystwa Geograficznego, a także Towarzystwa Sztuk Pięknych.

Umiera 2 marca 1899 w Limie, a jego trumnę niosą studenci szkół technicznych. O jego śmierci informuje prasa całego świata. W setną rocznicę śmierci, na przełęczy Ticlio – najwyższym punkcie kolei transandyjskiej, odsłonięto pomnik Malinowskiego.

Foto: commons.wikimedia.org, aut. nieznany, domena publiczna

INŻYNIERIA