QUIZY PANA ŻARÓWKI – 5 – W STANACH ZJEDNOCZONYCH

Results

#1. Polarnik, geograf, geofizyk, geolog, meteorolog, glacjolog, pracownik Smithsonian Institution, patron Polskiej Stacji Antarktycznej to...

Henryk Arctowski (*1871 Warszawa 1958 Waszyngtoni) studiuje na wydziale matematyki i fizyki Uniwersytetu w Liège oraz geologię i chemię na Sorbonie. W atlasie znajdziemy: Górę Arctowskiego i Lodowiec Arctowskiego (na Spitsbergenie), Półwysep Arctowskiego, Zatokę Arctowskiego, Nunatak Arctowskiego, Góry Arctowskiego, a także kolejną Górę Arctowskiego (tym razem na Antarktydzie). Placówka na Wyspie Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych w roku 1978 zostaje nazwana Polską Stacją Antarktyczną im. Henryka Arctowskiego.

BIOGRAM

FILM

#2. Prof. Maria Siemionow, pracująca w Cleveland, jest światowej sławy...

Maria Siemionow w 2008 roku dokonuje pierwszej operacji przeszczepu twarzy w USA zakończonej powodzeniem. Operacja trwa 22 godziny, przeprowadza ją ośmioosobowy zespół kierowany przez prof. Siemionow. Pacjentka jest ofiarą postrzelenia. W efekcie udanego zabiegu 80% powierzchni twarzy pacjentki udaje się zastąpić twarzą martwej dawczyni.

Maria Siemionow jest prezesem American Society for Reconstructive Transplantation.

BIOGRAM

#3. Filadelfijczyk Hilary Koprowski, autor ponad 850 prac naukowych, zasłynął m.in.

Hilary Koprowski (*1916 Warszawa 2013 Filadelfia) to lekarz, wirusolog i immunolog, odkrywca, twórca pierwszej w świecie skutecznej szczepionki przeciwko wirusowi polio, nadzwyczajny filantrop, pianista.

Szczepionka zostaje po raz pierwszy zaaplikowana pacjentowi w roku 1950, a już 8 lat później ratuje 250 tys. kongijskich dzieci.

W roku 1951 w Polsce wybucha epidemia polio, a dyrektor Państwowego Zakładu Higieny zwraca się do Koprowskiego o pomoc. W konsekwencji do Polski trafia 9 milionów dawek szczepionki, za darmo.

BIOGRAM

#4. Na zdjęciu powyżej Kazimierz Żegleń...

W roku 1893 do zakonnika Kazimierza Żeglenia z Chicago dociera informacja o tragicznej śmierci burmistrza miasta, Cartera Harrisona. Został on zastrzelony we własnym biurze przez zamachowca, notabene polskiego pochodzenia, z grupy radykalnych anarchistów. Żegleń postanawia zapobiec podobnym wydarzeniom w przyszłości i zaczyna pracę nad kamizelką kuloodporną. Najpierw próbuje wykorzystać stalowe moduły połączone ze zwierzęcą sierścią, projekt ten jednak zbytnio przypomina raczej niepraktyczne pancerze żołnierzy z wojny secesyjnej. Ostatecznie decyduje się na użycie jedwabiu.

BIOGRAM

#5. Syn Heleny Modrzejewskiej, Rudolf, został...

Rudolf Modrzejewski jest synem światowej sławy aktorki teatralnej, Heleny Modrzejewskiej. Jako nastolatek, wraz z matką, przeprowadza się do Stanów Zjednoczonych. Postanawia zostać inżynierem.

W roku 1893 przeprowadza się do Chicago, gdzie zakłada własną firmę konstrukcyjną. Pracując w firmie buduje kilkadziesiąt monumentalnych mostów, które do dziś budzą podziw. Najważniejszym projektem Modrzejewskiego jest most Beniamina Franklina nad rzeką Delaware z 1926 r., o rekordowej wówczas rozpiętości 533 metrów.

BIOGRAM

#6. Jeden z najsławniejszych producentów kosmetyków na świecie

Maksymilian Faktorowicz (później: Max Factor) ze Zduńskiej Woli rozpoczął pracę w łódzkiej drogerii jako czternastolatek. Sześć lat później otworzył własny sklep drogeryjno-perukarski w Moskwie. W roku 1907 trafia do Hollywood. Jest charakteryzatorem i wynalazcą, z czasem także producentem kosmetyków i wizjonerem branży.

Firma Max Factor do dziś jest jedną z czołowych marek kosmetycznych świata. Foto: Max Factor podczas pracy nad aktorką Dorothy Wilson, mającą na głowie aparat do mierzenia proporcji twarzy. Ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. BIOGRAM

#7. Doradca prezydentów Lyndona Johnsona, Johna F. Kennedy’ego i Jimmy’ego Cartera to...

Zbigniew Brzeziński to politolog, sowietolog, profesor Columbia University i John Hopkins University, dyplomata, doradca prezydentów Lyndona Johnsona, Johna F. Kennedy’ego i Jimmy’ego Cartera. W swojej polityce potępiał agresję, stawia natomiast na dyplomację.

BIOGRAM

#8. USA nadały honorowe obywatelstwo jedynie ośmiu osobom. W tym gronie jest...

W latach 1777-79 Kazimierz Pułaski walczy w szeregach armii Jerzego Waszyngtona w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych w randze generała brygady. W bitwie pod Brandywine ratuje życie przyszłego pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych. W roku 1778 tworzy legion kawalerii.

19 marca 2007 roku Senat amerykański jednomyślnie głosuje za nadaniem Kazimierzowi Pułaskiemu honorowego obywatelstwa Stanów Zjednoczonych. Polak staje się jedną z jedynie ośmiu osób w historii Stanów Zjednoczonych uhonorowanych w taki sposób, obok m.in. Winstona Churchilla i Matki Teresy z Kalkuty.

BIOGRAM

#9. Trzykrotnie nominowany do Nagrody Nobla Kazimierz Fajans odkrył...

Fizykochemik Kazimierz Fajans odkrywa, wraz ze swoim doktorantem Osvaldem H. Göhringiem, nietrwały pierwiastek nazwany brewium (przemianowany później na protaktyn). Badacz proponuje używanie liczby masowej przy symbolu pierwiastka, w celu rozróżnienia izotopów.

W 1936 roku przenosi się do Ann Arbor, gdzie zostaje profesorem University of Michigan. W latach 1924, 1928 i 1934 jest nominowany do Nagrody Nobla.

BIOGRAM

#10. Autor zdjęć do "Listy Schindlera", "Szeregowca Ryana", "Amistad", "Motyla i skafandra", "Czasu wojny", laureat Oscarów i BAFTY to...

Janusz Kamiński Oscary otrzymuje za „Listę Schindlera” i „Szeregowca Ryana”. W roku 2002 zostaje laureatem nagrody za niezwykłe osiągnięcia w dziedzinie kinematografii na Hollywood Film Festival.

BIOGRAM

finish