RUDOLF MODRZEJEWSKI (RALPH MODJESKI)

Inżynier, budowniczy linii kolejowych i mostów, specjalista od mostów wiszących.

Ur. 27.01.1861 w Bochni –  zm. 26.06.1940 w Los Angeles.

Rudolf Modrzejewski jest synem światowej sławy aktorki teatralnej, Heleny Modrzejewskiej. Jako nastolatek, wraz z matką, przeprowadza się do Stanów Zjednoczonych. Postanawia zostać inżynierem.

Wyjeżdża do Francji, aby zdobyć wykształcenie. Na prestiżową uczelnię École nationale des ponts et chaussées nie dostaje się jednak za pierwszym razem. Po tej porażce rozważa karierę pianistyczną (jako dziecko uczył się z Ignacym Paderewskim). Ostatecznie zostaje przyjęty na paryską uczelnię, a w roku 1885 Modrzejewski uzyskuje dyplom, z wyróżnieniem, inżyniera dróg i mostów. W tym czasie otrzymuje też obywatelstwo amerykańskie.

Powraca do Stanów, by – dzięki kontaktom matki – odbyć praktyki u George’a Morrisona, będącego wówczas prawdziwą sławą. W efekcie takiego wykształcenia zyskuje miano jednego z najlepszych inżynierów Ameryki.

W roku 1893 przeprowadza się do Chicago, gdzie zakłada własną firmę konstrukcyjną. Pracując w firmie buduje kilkadziesiąt monumentalnych mostów, które do dziś budzą podziw.

W roku 1911 otrzymuje doktorat z Illinois State Univeristy.

Najważniejszym projektem Modrzejewskiego jest most Beniamina Franklina nad rzeką Delaware z 1926 r., o rekordowej wówczas rozpiętości 533 metrów.

Pochowany na Inglewood Park Cemetery w Inglewood niedaleko Los Angeles.

Korzystano z: polskieradio.pl, pl.wikipedia.org, bochenskiedzieje.pl