Kazimierz Pułaski
Created with GIMP

KAZIMIERZ PUŁASKI

Generał, bohater walk o wolność narodów polskiego i amerykańskiego, bohater wojny o niepodległość USA. Nazywany „ojcem amerykańskiej kawalerii”.

Ur. 4 lub 6 marca 1745 r. w Warszawie – zm. 11.11.1779 r. pod Savannah, Georgia, USA.

W latach 1777-79 walczy w szeregach armii Jerzego Waszyngtona w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych w randze generała brygady. W bitwie pod Brandywine ratuje życie przyszłego pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jerzy Waszyngton nazywany jest dzisiaj „ojcem narodu amerykańskiego”. W roku 1778 tworzy legion kawalerii. Na jego czele odnosi zwycięstwo nad Anglikami w bitwie pod Charleston.

19 marca 2007 roku Senat amerykański jednomyślnie głosuje za nadaniem Kazimierzowi Pułaskiemu honorowego obywatelstwa Stanów Zjednoczonych. Polak staje się jedną z jedynie ośmiu osób w historii Stanów Zjednoczonych uhonorowanych w taki sposób, obok m.in. Winstona Churchilla i Matki Teresy z Kalkuty.

Zostaje pochowany na plantacji w Savannah, na co wskazują badania archeologiczne z 1996 r., podczas których odkryto trumnę z napisem „Brygadier general Casimir Pulaski”. Ponowny uroczysty pogrzeb odbył się 9 października 2005.

Korzystano z: pl.wikipedia.org, polskieradio.pl

Foto: commons.wikimedia.org

POLACY Z USA