Kazimierz Pułaski
Kazimierz Pułaski

KAZIMIERZ PUŁASKI

Generał, bohater walk o wolność narodów polskiego i amerykańskiego, nazywany „ojcem amerykańskiej kawalerii”.

Ur. 4 lub 6 marca 1745 w Warszawie – zm. 11.11.1779 pod Savannah, Georgia, USA.

W latach 1777-79 walczy w szeregach armii Jerzego Waszyngtona w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych w randze generała brygady. Podczas bitwy pod Brandywine ratuje życie przyszłego pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych, nazywanego później „ojcem narodu amerykańskiego”. W roku 1778 Kazimierz Pułaski tworzy legion kawalerii. Stojąc na jego czele odnosi zwycięstwo nad Anglikami w bitwie pod Charleston.

Pulaski Skyway — Passaic & Hackensack Rivers, Jersey City, Hudson County, New Jersey. Library of Congess, domena publiczna
Pulaski Skyway — Passaic & Hackensack Rivers, Jersey City, Hudson County, New Jersey. Library of Congess, domena publiczna

19 marca 2007 roku amerykański senat jednomyślnie głosuje za nadaniem Kazimierzowi Pułaskiemu honorowego obywatelstwa Stanów Zjednoczonych. Polak staje się jedną z jedynie ośmiu osób w historii Stanów Zjednoczonych uhonorowanych w taki sposób, obok m.in. Winstona Churchilla i Matki Teresy z Kalkuty.

US stamp honoring Gen. Pulaski, 1937, źródło: U.S. Post Office, Bureau of Engraving and Printing, domena publiczna

Zostaje pochowany na plantacji w Savannah, na co wskazują badania archeologiczne z 1996 r., podczas których odkryto trumnę z napisem „Brygadier general Casimir Pulaski”. Ponowny uroczysty pogrzeb odbył się 9 października 2005.

Korzystano z: pl.wikipedia.org, polskieradio.pl

Foto: commons.wikimedia.org

POLACY Z USA