Kazimierz Pułaski
Kazimierz Pułaski

KAZIMIERZ PUŁASKI, CASIMIR PULASKI

Generał, bohater walk o wolność narodów polskiego i amerykańskiego, twórca amerykańskiej kawalerii.

Ur. 4 lub 6 marca 1745 w Warszawie – zm. 11.11.1779 pod Savannah, Georgia, USA.

W latach 1777-79 walczy w szeregach armii Jerzego Waszyngtona w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych w randze generała brygady. Podczas bitwy pod Brandywine ratuje życie George’a Washingtona, czyli przyszłego pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych, nazywanego później „ojcem narodu amerykańskiego”. W roku 1778  tworzy legion kawalerii. Stojąc na jego czele odnosi zwycięstwo nad Anglikami w bitwie pod Charleston.

Pulaski Skyway — Passaic & Hackensack Rivers, Jersey City, Hudson County, New Jersey. Library of Congess, domena publiczna
Pulaski Skyway — Passaic & Hackensack Rivers, Jersey City, Hudson County, New Jersey. Library of Congess, domena publiczna
US stamp honoring Gen. Pulaski, 1937, źródło: U.S. Post Office, Bureau of Engraving and Printing, domena publiczna

Umiera w wyniku ran odniesionych w bitwie pod Savannah, w wieku zaledwie 34 lat. Zostaje pochowany na plantacji w Savannah, na co wskazują badania archeologiczne z 1996 r., podczas których odkryto trumnę z napisem „Brygadier general Casimir Pulaski”. Ponowny uroczysty pogrzeb odbył się 9 października 2005.

19 marca 2007 roku amerykański senat jednomyślnie głosuje za nadaniem Kazimierzowi Pułaskiemu honorowego obywatelstwa Stanów Zjednoczonych. Polak staje się jedną z jedynie ośmiu osób w historii Stanów Zjednoczonych uhonorowanych w taki sposób, obok m.in. Winstona Churchilla i Matki Teresy z Kalkuty.

Korzystano m.in. z: pl.wikipedia.org, polskieradio.pl

Foto: commons.wikimedia.org

POLACY Z USA