MAX FACTOR, MAKSYMILIAN FAKTOR, MAKSYMILIAN FAKTOROWICZ

Założyciel przedsiębiorstwa Max Factor, jeden z wizjonerów branży kosmetycznej.

Ur. 19.02.1872 w Zduńskiej Woli – zm. 30.08.1938 w Los Angeles.

APTEKA

Przychodzi na świat w ubogiej rodzinie żydowskiej. Od najmłodszych lat musi myśleć o utrzymaniu siebie i bliskich. W wieku 14 lat podejmuje pracę w drogerii, potem jako pomocnik aptekarza i dentysty. Dzięki temu ma możliwość eksperymentowania z kremami czy perfumami. I to właśnie przeradza się wkrótce w pasję.

SKLEP I CESARSKI TEATR

Jako dwudziestolatek otwiera w Moskwie własny własny sklep drogeryjno-perukarski. Dzięki talentowi do makijażu zostaje charakteryzatorem aktorów Cesarskiego Teatru Imperialnego. Wkrótce staje się autorytetem w dziedzinie kosmetyki rosyjskich elit, a także samego dworu.

HOLLYWOOD

W roku 1904 wyjeżdża do Stanów Zjednoczonych. Początkowo ma być to tylko wyjazd na Targi Światowe w Saint Louis, zostaje tam jednak na stałe. Trzy lata później w Los Angeles otwiera odpowiednik swego moskiewskiego sklepu, zostaje charakteryzatorem aktorów filmowych z Hollywood.

W roku 1909 wytwarza pierwszą własną linię kosmetyków do makijażu i pielęgnacji.

Hollywood Museum, Max Factor building in Los Angeles, Displays feature artifacts and showrooms of Max Factor, including movie star memorabilia, costumes, makeup and photos, aut.: Jllm06, CC BY-SA 4.0
Hollywood Museum, Max Factor building in Los Angeles, Displays feature artifacts, movie star memorabilia, costumes, makeup and photos, aut.: Jllm06, CC BY-SA 4.0

Pięć lat później opracowuje sposób szybkiego nakładania i zmywania makijażu dla aktorów, jednocześnie tworząc słowo „make-up”. Pracuje nad innowacjami nie tylko w samym składzie produktów czy sposobach ich nakładania, wprowadza nowinki poprawiające funkcjonalność produktów. Wymyśla na przykład przechowywanie kremów w tubkach.

W 1929 roku odnosi ogromny sukces, który przyspiesza jego, i tak prężnie rozwijającą się, karierę: otrzymuje Oscara Amerykańskiej Akademii Filmowej za charakteryzację. To on tworzy wizerunek potwora doktora Frankensteina w przeboju z 1931 r., z jego usług korzystają m.in. Pola Negri, Judy Garland, Ginger Rogers, Marlena Dietrich, John Wayne, Charlie Chaplin, Frank Sinatra, Rita Hayworth (jest odpowiedzialny za jej ikoniczny rudy kolor włosów), a także Rudolf Valentino (korzysta z pudru rozjaśniającego cerę, który Factor opracowuje specjalnie dla niego).

Umiera w 1938 roku, we śnie, firmę przejmuje jego syn Francis.

W 2013 roku pojawia się książka biograficzna Freda E. Bastena pt. ”Max Factor. Człowiek, który dał kobiecie nową twarz”. Firma Max Factor do dziś jest jedną z czołowych marek kosmetycznych świata.

Korzystano z: maxfactor.com

Foto: ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Max Factor podczas pracy nad aktorką Dorothy Wilson, mającą na głowie aparat do mierzenia proporcji twarzy.