Created with GIMP

MARIA SIEMIONOW

Światowej sławy chirurg transplantolog, wykonawczyni m.in. czwartego na świecie, a pierwszego w Stanach Zjednoczonych, przeszczepu twarzy.

Ur. 1950 r. w Krotoszynie.

Kształci się na Akademii Medycznej w Poznaniu, w 1985 roku uzyskuje stopień doktora mikrochirurgii. Rok później udaje się na stypendium naukowe do Instytutu Christine Kleinert w Louisville w stanie Kentucky. Specjalizuje się w zakresie chirurgii ręki. Od 1995 roku kieruje oddziałem chirurgii plastycznej i mikrochirurgii w Klinice Kolegium Medycyny w Cleveland.

W grudniu 2008 roku dokonuje pierwszej operacji przeszczepu twarzy w USA zakończonej powodzeniem. Operacja trwa 22 godziny, przeprowadza ją ośmioosobowy zespół kierowany przez Marię Siemionow. Pacjentka jest ofiarą postrzelenia. W efekcie udanego zabiegu 80% powierzchni twarzy pacjentki udaje się zastąpić twarzą martwej dawczyni.

Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie chirurgii plastycznej oraz za zasługi w pracy naukowej i badawczej, zostaje odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. W latach 2004 i 2007 otrzymuje Folkert Belzeer Award in Transplantation, w roku 2009 natomiast – Cleveland Clinic Learner Research Award for Excellence.

Maria Siemionow pełni funkcję prezesa American Society for Reconstructive Transplantation. Jest również byłym prezesem International Hand and Composite Tissue Allotransplantation Society i American Society for Peripheral Nerve, ponadto członkiem Warrior Restoration Consortium.

Korzystano z: focus.pl, forbes.pl.

Foto: Profesor Maria Siemionow na konferencji prasowej w Cleveland. Zimbio.

MEDYCYNA