Profesor Maria Siemionow, aut.: zlotyotis.pl, CC BY-SA 4.0
Profesor Maria Siemionow, aut.: zlotyotis.pl, CC BY-SA 4.0

MARIA SIEMIONOW

Chirurg transplantolog, wykonawczyni m.in. czwartego na świecie, a pierwszego w Stanach Zjednoczonych, przeszczepu twarzy.

Ur. 3.05.1950 w Krotoszynie.

Kształci się na Akademii Medycznej w Poznaniu, w 1985 roku uzyskuje stopień doktora mikrochirurgii. Rok później udaje się na stypendium naukowe do Instytutu Christine Kleinert w Louisville w stanie Kentucky. Specjalizuje się w chirurgii ręki. Od 1995 roku kieruje Oddziałem Chirurgii Plastycznej i Mikrochirurgii w Klinice Kolegium Medycyny w Cleveland.

W grudniu 2008 roku dokonuje pierwszej zakończonej powodzeniem operacji przeszczepu twarzy w Stanach Zjednoczonych. Operacja trwa 22 godziny, przeprowadza ją ośmioosobowy zespół kierowany przez profesor Marię Siemionow. Pacjentka jest ofiarą postrzelenia. W efekcie udanego zabiegu 80% powierzchni twarzy pacjentki udaje się zastąpić odpowiednim fragmentem twarzy martwej dawczyni.

Za osiągnięcia w chirurgii plastycznej oraz zasługi w pracy naukowej i badawczej zostaje odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi. W latach 2004 i 2007 otrzymuje Folkert Belzeer Award in Transplantation, w roku 2009 natomiast – Cleveland Clinic Learner Research Award for Excellence.

Maria Siemionow pełni funkcję prezesa American Society for Reconstructive Transplantation. Jest również byłym prezesem International Hand and Composite Tissue Allotransplantation Society i American Society for Peripheral Nerve, ponadto członkiem Warrior Restoration Consortium.

Korzystano m.in. z: focus.pl, forbes.pl.

Foto: Profesor Maria Siemionow, aut.: zlotyotis.pl, CC BY-SA 4.0

MEDYCYNA