Zbigniew Brzeziński

ZBIGNIEW BRZEZIŃSKI

Politolog, sowietolog, profesor Columbia University i John Hopkins University, dyplomata, doradca prezydentów Lyndona Johnsona, Johna F. Kennedy’ego i Jimmy’ego Cartera.

Ur. 28.03.1928 w Warszawie – zm. 26.05.2017 w Falls Church, USA.

Od roku 1938 przebywa poza Polską, najpierw w Kanadzie, następnie w USA. Studiuje historię, filozofię i nauki społeczne na Uniwersytecie McGilla w Montrealu, a także na Uniwersytecie Harvarda.

W rok 1958 przyjmuje obywatelstwo amerykańskie. Po uzyskaniu doktoratu w zakresie nauk politycznych zostaje pracownikiem naukowym Harvardu. W roku 1960 angażuje się w kampanię prezydencką Johna F. Kennedy’ego. Pracuje w Columbia University w Nowym Jorku, gdzie kieruje Instytutem Badań nad Komunizmem. Sam prowadzi badania nad totalitaryzmem, w rezultacie formułuje strategię pokojowego zaangażowania.

W roku 1966 Zbigniew Brzeziński podejmuje pracę w Biurze Planowania Politycznego Departamentu Stanu.

Zbigniew Brzezinski z president Carterem, Walterem Mondalem, i Cyrusem Vancem w Gabinecie Owalnym, 1977, źródło: : U.S. National Archives and Records Administration, CC BY 2.0
Zbigniew Brzezinski z prezydentem Carterem, Walterem Mondalem, i Cyrusem Vancem w Gabinecie Owalnym, 1977, źródło: U.S. National Archives and Records Administration, CC BY 2.0

Wspiera Cartera w kampanii prezydenckiej, pomaga przy tym w określaniu podstawowych celów polityki zagranicznej. W roku 1977 zostaje doradcą do spraw bezpieczeństwa narodowego.

Zasiada również w zespole do spraw bezpieczeństwa narodowego w sztabie wyborczym Busha.

W swojej polityce potępia agresję, stawia natomiast na dyplomację. Jako sowietolog z wykształcenia, wielokrotnie krytykuje system sowiecki. Jest kawalerem Orderu Orła Białego i wielu innych wysokich odznaczeń państwowych, m.in. Prezydenckiego Medalu Wolności Stanów Zjednoczonych i Krzyża Wielkiego Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec.

Korzystano m.in. z: kul.pl, newsweek.pl

POLACY DLA USA