Hilary Koprowski
Hilary Koprowski

HILARY KOPROWSKI

Lekarz, wirusolog i immunolog, odkrywca i twórca pierwszej w świecie skutecznej szczepionki przeciwko wirusowi polio, filantrop, pianista.

Ur. 5.12.1916 w Warszawie – zm. 11.04.2013 w Filadelfii.

Dorasta w Warszawie, gdzie uzyskuje dyplom nauk medycznych Uniwersytetu Warszawskiego, studiuje też w konserwatorium muzycznym oraz Akademii Św. Cecylii w Rzymie.

Po wojnie trafia do USA, gdzie pod koniec lat 40. opracowuje szczepionkę przeciwko wirusowi polio, który atakował wtedy jedno na 5000 dzieci w Europie i Stanach Zjednoczonych. Szczepionka zostaje po raz pierwszy zaaplikowana pacjentowi w roku 1950, a 8 lat później ratuje 250 tysięcy kongijskich dzieci.

W roku 1951 w Polsce wybucha epidemia polio, a dyrektor Państwowego Zakładu Higieny zwraca się do Koprowskiego o pomoc. W konsekwencji do Polski trafia 9 milionów dawek szczepionki, za darmo.

Przez lata publikuje ponad 850 prac naukowych, kieruje The Wistar Institute w Filadelfii. Do samej śmierci pozostaje dyrektorem Instytutu Biotechnologii i Zaawansowanej Medycyny Molekularnej i Centrum Neurowirusologii na Uniwersytecie Thomasa Jeffersona w Filadelfii. Jest założycielem Fundacji im. Koprowskich, mającej na celu wspieranie rozwoju nauki w Polsce. Nie ogranicza się jednak do nauki, do końca życia gra i komponuje utwory muzyczne.

W 1998 Hilary Koprowski otrzymuje Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, a w roku 2007 zostaje odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Od roku 1991 jest członkiem zagranicznym Polskiej Akademii Nauk i posiadaczem kilku doktoratów honoris causa. Kawaler Order Uśmiechu. Jest patronem Gdańskiego Parku Naukowo-Technicznego.

Pochowany na Philadelphia National Cemetery, Pensylwania, USA.

Korzystano z: crazynauka.pl, pl.wikipedia.org

MEDYCYNA