QUIZY PANA ŻARÓWKI – 11 – WARSZAWIACY

Results

#1. MAGDALENA ABAKANOWICZ (ur. 1930) tkała swoje dzieła z barwionego włókna sizalowego. Z czego otrzymuje się sizal?

Twarde i bardzo wytrzymałe włókno sizalowe, którego używała Magdalena Abakanowicz tkając przestrzenne formy swoich „abakanów”, pozyskiwane jest z liści agawy sizalowej. Głównym producentem sizalu jest Brazylia.

Z włókien sizalowych wyplata się m.in. liny, worki i maty.

BIOGRAM

FILM

#2. Profesor Uniwersytetu Odeskiego CZESŁAW CHĘCIŃSKI (ur. 1851) badał malarię. Jak można zarazić się tą chorobą?

Ludzie zarażają się malarią od komarów, które są nosicielami pasożyta Plasmodium. Do zarażenia dochodzi podczas ukąszenia – wraz ze śliną komara pasożyt przedostaje się do organizmu człowieka.

BIOGRAM CZESŁAWA CHĘCIŃSKIEGO

#3. LUDWIK HIRSZFELD (ur. 1844) był wybitnym bakteriologem i immunologiem. Ile ważą wszystkie bakterie w naszym ciele?

Tak, aż tyle. Wszystkie bakterie na naszej skórze i wewnątrz ludzkiego organizmu ważą między 1 a 2,5 kg.

BIOGRAM LUDWIKA HIRSZFELDA

#4. AGNIESZKA HOLLAND (ur. 1948) od roku 2020 jest przewodniczącą...

Agnieszka Holland została wybrana przewodniczącą zrzeszającej ponad 3,8 tys. członków Europejskiej Akademii Filmowej w roku 2020. Zastąpiła na tym stanowisku niemieckiego reżysera Wima Wendersa.

BIOGRAM

 

#5. TEODORA KRAJEWSKA (ur. 1854) była jedną z pierwszych lekarek w Monarchii Austro-Węgierskiej. Kiedy Polki uzyskały prawa wyborcze?

 

Polki uzyskały prawa wyborcze w roku 1918. W Europie jeszcze przed I wojną światową wywalczyły je panie z Wyspy Man, Finlandii, Danii i Norwegii. Pierwsze na świecie w wyborach mogły głosować Nowozelandki – już od roku 1893. W roku 2015 prawa wyborcze otrzymały obywatelki Arabii Saudyjskiej.

 

#6. Wśród wynalazków KAZIMIERZA PRÓSZYŃSKIEGO (ur. 1875) jest...

Kazimierz Prószyński to uznany na świecie wynalazca urządzeń filmowych z pionierskich czasów tej branży. Wśród wielu wynalazków z tej dziedziny, których dokonał nieprzerwanie poszukujący Prószyński jest również pierwsza automatyczna ręczna kamera ze stabilizacją obrazu.

BIOGRAM

#7. LUDWIK RAJCHMAN (ur. 1881) był pomysłodawcą, współzałożycielem i pierwszym przewodniczącym Rady Zarządzającej...

Ludwik Rajchman po wojnie zostaje pomysłodawcą i współtwórcą UNICEF, przewodniczy Radzie Zarządzającej tej organizacji. UNICEF powstaje 11 grudnia 1946 roku, 19 lat później organizacja odbiera Pokojową Nagrodę Nobla. Bez wątpienia po części jest to również Nobel dla Ludwika Rajchmana.

BIOGRAM

#8. EDWARD HABICH (ur. 1835) był inżynierem rządowym, organizatorem Wyższej Szkoły Inżynieryjno-Górniczej w kraju czterokrotnie większym od Polski, z wigoniem na fladze i źródłami Amazonki. Jaki to kraj?

Edward Habich przyjmuje ofertę rządu Peru w roku 1869. Najpierw pracuje przy projektach inżynieryjnych, a następnie tworzy Wyższą Szkołę Inżynieryjno-Górniczą w Limie. Jest też współzałożycielem Towarzystwa Geograficznego w Limie i przewodniczącym Peruwiańskiego Stowarzyszenia Inżynierów.

BIOGRAM

#9. WANDA WIŁKOMIRSKA (ur. 1929), profesor uczelni niemieckich i australijskich, była wybitną...

Wanda Wiłkomirska grę na skrzypcach zaczyna w wieku 5 lat. Prócz międzynarodowej kariery muzyka z czasem poświęca się również nauczaniu. Jest profesorem Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Mannheim, prowadzi kursy mistrzowskie w różnych zakątkach świata, a także klasę skrzypiec w Sydney Conservatory of Music.

BIOGRAM

#10. MARIA SKŁODOWSKA (ur. 1867) w roku 1886 została guwernantką bogatej rodziny z okolic Płocka. Czym zajmowała się guwernantka?

Guwernantka to nauczycielka młodszych dzieci. Najważniejszym przedmiotem nauczanym przez guwernantki i guwernerów (najczęściej wykształconych, a niemajętnych studentów) były podstawy języka francuskiego.

BIOGRAM

 

finish