Wanda Wiłkomirska, Wikimedia Commons, 2010, CC BY-SA 2.0
Wanda Wiłkomirska, Wikimedia Commons, 2010, CC BY-SA 2.0

WANDA WIŁKOMIRSKA

Skrzypaczka, profesor uczelni niemieckich i australijskich.

Ur. 11.01.1929 w Warszawie – zm. 1.05.2018 w Warszawie.

Grę na skrzypcach zaczyna w wieku pięciu lat, dwa lata później występuje już publicznie. Studiuje w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi, później kształci się w budapeszteńskiej Akademii imienia Ferenca Liszta.

Przez ponad dwie dekady gra jako solistka w Filharmonii Narodowej równocześnie występując na międzynarodowych koncertach wraz z orkiestrą. Uświetnia swoim występem otwarcie Barbican Hall w Londynie, gra na pierwszym koncercie orkiestry Sydney Symphony w Operze w Sydney. Inauguruje sezon 1977 w Nowojorskiej Filharmonii w Lincoln Center.

Po wprowadzeniu stanu wojennego w 1981 roku wyjeżdża z Polski. Powraca po dziewięciu latach.

Wygrywa prestiżowe międzynarodowe konkursy, m.in. w Genewie, Budapeszcie, Lipsku i Poznaniu. Poza samą grą zajmuje się także nauczaniem. Jest profesorem Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Mannheim (1983-1999), prowadzi kursy mistrzowskie w różnych zakątkach świata, a także klasę skrzypiec w Sydney Conservatory of Music.

Wielokrotnie uczestniczy w pracach jury międzynarodowych konkursów skrzypcowych: Karla Flescha w Londynie, Jacques’a Thibaud w Paryżu, Piotra Czajkowskiego w Moskwie, ARD w Monachium, Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, w Hanowerze oraz Tokio.

Wanda Wiłkomirska umiera w roku 2018, zostaje pochowana na Starych Powązkach.

Korzystano z: culture.pl, rp.pl, wyborcza.pl