August Zamoyski
August Zamoyski

AUGUST ZAMOYSKI

Rzeźbiarz, pedagog, profesor Szkoły Sztuk Pięknych w Rio de Janeiro.

Ur. 28.06.1893 w Jabłoniu na Lubelszczyźnie – zm. 1970 w Saint-Clar-de-Rivière we Francji.

BERLIN

Pracuje w Berlinie u kamieniarza i snycerza meblowego. Zostaje uczniem, a następnie asystentem, rzeźbiarza Josepha Wackerle w Berlinie i Monachium. Początkowo tworzy dzieła w nurcie ekspresjonizmu, kubizmu i futuryzmu syntetyzując przedstawiane postaci ludzkie do form przenikających się brył. Stara się jednocześnie oddać charakter konkretnego modela. Później rzeźby przybierają formy nieco bardziej realistyczne.

FRANCJA

W roku 1923 wyjeżdża do Francji. Tworzy, uczestniczy w dziesiątkach wystaw. Nie można odmówić artyście fantazji, na przykład, przyjmując zakład, w trzy tygodnie rowerem pokonuje trasę z Paryża do… Zakopanego.

August Zamoyski, rys. © md
August Zamoyski, rys. © MD
BRAZYLIA

W roku 1940 udaje się do Brazylii. Na zaproszenie Ministerstwa Kultury prowadzi tzw. Wolny Kurs Rzeźby. W marcu 1941 roku przyjmuje profesurę w Szkole Sztuk Pięknych w Rio de Janeiro. Naucza technik rzeźbienia w kamieniu, brązie, glinie i gipsie. Jego uczniami są między innymi Franz Weissmann, Bellá Paes Leme, Vera Mindlin i José Pedrosa. Współpracuje również z Centralnym Komitetem Pomocy Ofiarom Wojny.

Najsłynniejsze dzieła Zamoyskiego w Brazylii to pomnik Chopina w Rio de Janeiro oraz „Nu”, czyli rzeźba z brązu przedstawiająca nagą kobietę, wystawiona w Muzeum Sztuki Pampulha w Belo Horizonte.

Na rok przed opuszczeniem Brazylii, na międzynarodowym Kongresie Filozoficznym w São Paulo, August Zamoyski wygłasza programowy wykład „Sztuka i substancja”.

Od roku 1955 mieszka i tworzy we Francji, rozpoczyna ekspresjonistyczny okres twórczości.  „Sztuka jest owocem doświadczenia mistycznego, a nie widzenia optycznego” oraz „sztuka nie jest tworzeniem, lecz odkrywaniem Stwórcy” pisze w listach do Józefa Czapskiego i prof. Władysława Tatarkiewicza. Umiera w roku 1970 w Saint-Clar-de-Rivière.

Korzystano z: culture.pl, augustzamoyski.eu, polskifr.fr

Foto: commons.wikimedia.org, domena publiczna