August Zamoyski
August Zamoyski

AUGUST ZAMOYSKI

Rzeźbiarz, pedagog, profesor Szkoły Sztuk Pięknych w Rio de Janeiro.

Ur. 28.06.1893 w Jabłoniu na Lubelszczyźnie – zm. 1970 w Saint-Clar-de-Rivière we Francji.

BERLIN

Pracuje w Berlinie u kamieniarza i snycerza meblowego. Zostaje uczniem, a następnie asystentem, rzeźbiarza Josepha Wackerle w Berlinie i Monachium. Początkowo tworzy dzieła w nurcie ekspresjonizmu, kubizmu i futuryzmu syntetyzując przedstawiane postaci ludzkie do form przenikających się brył. Stara się jednocześnie oddać charakter konkretnego modela. Później rzeźby przybierają formy nieco bardziej realistyczne.

Słowo snycerz, oznaczające rzemieślnika zajmującego się rzeźbieniem w drewnie pochodzi od niemieckiego „schnitzen”, czyli „rzeźbić”.

FRANCJA

W roku 1923 wyjeżdża do Francji. Tworzy, uczestniczy w dziesiątkach wystaw. Nie można odmówić artyście fantazji, na przykład, przyjmując zakład, w trzy tygodnie rowerem pokonuje trasę z Paryża do… Zakopanego.

August Zamoyski, rys. © md
August Zamoyski, rys. © MD
BRAZYLIA

W roku 1940 udaje się do Brazylii. Na zaproszenie Ministerstwa Kultury prowadzi tzw. Wolny Kurs Rzeźby. W marcu 1941 roku przyjmuje profesurę w Szkole Sztuk Pięknych w Rio de Janeiro. Naucza technik rzeźbienia w kamieniu, brązie, glinie i gipsie. Jego uczniami są między innymi Franz Weissmann, Bellá Paes Leme, Vera Mindlin i José Pedrosa. Współpracuje również z Centralnym Komitetem Pomocy Ofiarom Wojny.

Najsłynniejsze dzieła Zamoyskiego w Brazylii to pomnik Chopina w Rio de Janeiro oraz „Nu”, czyli rzeźba z brązu przedstawiająca nagą kobietę, wystawiona w Muzeum Sztuki Pampulha w Belo Horizonte.

Na rok przed opuszczeniem Brazylii, na międzynarodowym Kongresie Filozoficznym w São Paulo, August Zamoyski wygłasza programowy wykład „Sztuka i substancja”.

Od roku 1955 mieszka i tworzy we Francji, rozpoczyna ekspresjonistyczny okres twórczości.  „Sztuka jest owocem doświadczenia mistycznego, a nie widzenia optycznego” oraz „sztuka nie jest tworzeniem, lecz odkrywaniem Stwórcy” pisze w listach do Józefa Czapskiego i prof. Władysława Tatarkiewicza. Umiera w roku 1970 w Saint-Clar-de-Rivière.

Korzystano m.in. z: culture.pl, augustzamoyski.eu, polskifr.fr

Foto: commons.wikimedia.org, domena publiczna