August Zamoyski
August Zamoyski

AUGUST ZAMOYSKI

Rzeźbiarz, pedagog, profesor Szkoły Sztuk Pięknych w Rio de Janeiro.

Ur. 28.06.1893 roku w Jabłoniu na Lubelszczyźnie – zm. w 1970 r. Saint-Clar-de-Rivière we Francji.

Pracuje w Berlinie u kamieniarza i snycerza meblowego. Zostaje uczniem, a następnie asystentem, rzeźbiarza Josepha Wackerle w Berlinie i Monachium. Początkowo tworzy dzieła w nurcie ekspresjonizmu, kubizmu i futuryzmu syntetyzując przedstawiane postaci ludzkie do form przenikających się brył. Stara się jednocześnie oddać charakter konkretnego modela. Z czasem rzeźby przybierają formy nieco bardziej realistyczne.

W roku 1923 wyjeżdża do Francji. Tworzy, uczestniczy w dziesiątkach wystaw. Nie można odmówić artyście fantazji, na przykład w trzy tygodnie… rowerem pokonuje trasę z Paryża do Zakopanego.

W roku 1940 udaje się do Brazylii. Na zaproszenie Ministerstwa Kultury prowadzi tzw. Wolny Kurs Rzeźby. W marcu 1941 roku przyjmuje profesurę w Szkole Sztuk Pięknych w Rio de Janeiro. Naucza technik rzeźbienia w kamieniu, brązie, glinie i gipsie. Jego uczniami są między innymi Franz Weissmann, Bellá Paes Leme, Vera Mindlin i José Pedrosa. Współpracuje również z Centralnym Komitetem Pomocy Ofiarom Wojny.

Najsłynniejsze dzieła Zamoyskiego w Brazylii to pomnik Chopina w Rio de Janeiro oraz „Nu”, czyli monumentalna rzeźba z brązu przedstawiająca nagą kobietę, wytawiona w Muzeum Sztuki w Pampulha w Belo Horizonte.

Na rok przed opuszczeniem Brazylii, na międzynarodowym Kongresie Filozoficznym w São Paulo, August Zamoyski wygłasza programowy wykład „Sztuka i substancja”.

Od roku 1955 tworzy we Francji, przede wszystkim dzieła religijne (Pieta, Święty Jan Chrzciciel czy Zmartwychwstanie).

Korzystano z: culture.pl, augustzamoyski.eu

Foto: commons.wikimedia.org, domena publiczna