Antoni Cierplikowski
Antoni Cierplikowski/ NAC polskaswiatu.pl

ANTONI CIERPLIKOWSKI – Antoine de Paris.

Sławny mistrz fryzjerski, prekursor francuskiej haute coiffure, projektant, twórca marki Antoine, rzeźbiarz, przyjaciel koronowanych głów, gwiazda salonów, oryginał i ekscentryk.

Ur. 24.12.1884 w Sieradzu – zm. 5 .07.1976 również w Sieradzu.

NASZ MINUTOWY FILM: TUTAJ

Syn szewca i krawcowej. Terminuje w rodzinnym zakładzie fryzjerskim w Łodzi. W roku 1901 wyjeżdża do Paryża. Fantazja, odwaga i nadzwyczajny talent, to cechy, dzięki którym szybko zdobywa uznanie. Staje się jednym z najbardziej wziętych i wpływowych stylistów, szczególnie cenionym przez paryską śmietankę towarzyską.

W roku 1909 wykonuje przełomową dla świata mody fryzurę damską zwaną później à la garçonne (na chłopczycę), podważa obowiązujący kanon. Włącza fryzjerstwo w niespokojnego artystycznego ducha epoki. Cierplikowski zyskuje przydomek „Picasso fryzury”.

Mistrz fryzjerski Antoni "Antoine" Cierplikowski w swojej pracowni, 1935, NAC, domena publiczna
Mistrz fryzjerski Antoni „Antoine” Cierplikowski w swojej pracowni, 1935, NAC, domena publiczna

Projektuje zarówno ubrania i akcesoria, jak i meble i wnętrza. Pracuje m.in. dla Josephine Baker, Poli Negri, Marleny Dietrich, Maty Hari, Sary Bernhard, Eleonory Roosevelt, księżnej Windsoru i Brigitte Bardot. W latach trzydziestych XX wieku ma już setki salonów w Europie i Ameryce funkcjonujących pod szyldem „Antoine”. Wydaje również ekskluzywny periodyk „Antoine Document pour la femme moderne”. Prowadzi szkołę kosmetyczno-fryzjerską.

Po wojnie pracuje w Hollywood dla wytwórni Metro Goldwyn Mayer. W roku 1969, nie zważając na zdziwienie środowiska, wraca do rodzinnego Sieradza.

Laureat francuskiej Legii Honorowej. Bohater biografii zatytułowanej „Monsieur Antoine” napisanej przez francuskiego historyka Huberta Demory’ego.

Korzystano z: polonika.pl, audycja Katarzyny Borowieckiej Antoni Cierplikowski – król fryzjerów i fryzjer królów radiowej Trójki Foto: ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, aut. Zygmunt Frenkiel.