Daniel Libeskind - Bundeswehr-Fotos Wir.Dienen.Deutschland., CC BY 2.0 , via Wikimedia Commons
Daniel Libeskind - Bundeswehr-Fotos Wir.Dienen.Deutschland., CC BY 2.0

DANIEL LIBESKIND

Amerykański architekt polskiego pochodzenia. Projektant charakterystycznych wyrazistych ostrych brył architektonicznych, także teoretyk architektury, scenograf, wykładowca wyższych uczelni Europy i Ameryki Północnej.

Ur. 12.05.1946 w Łodzi

Przychodzi na świat w rodzinie polskich Żydów w Łodzi. Już jako dziecko świetnie gra na akordeonie, koncertuje. Wydaje się, że zostanie profesjonalnym muzykiem. W roku 1957 emigruje wraz z rodzicami do Izraela, stamtąd niedługo później – do USA. Zaczyna rysować. Podstawy rysunku technicznego poznaje wkrótce jako uczeń Bronx High School of Science.

W 1970 roku uzyskuje tytuł architekta na Cooper Union for the Advancement of Science and Art. Dwa lata później kończy na Uniwersytecie Essex w Wielkiej Brytanii historię oraz historię architektury. W latach 1978-1985 jest dziekanem wydziału architektury Cranbrook Academy of Art w Bloomfield w stanie Michigan. Przez kilkanaście kolejnych lat wykłada architekturę na wyższych uczelniach USA i Europy.

PROJEKTY

W roku 1989 wygrywa konkurs na projekt berlińskiego Muzeum Żydowskiego. Nadzwyczajna łamana zygzakowata bryła szokuje dziś śmiałością i rozmachem. Wkrótce po zwycięstwie w konkursie Daniel i Nina Libeskind zakładają w Berlinie Studio Daniel Libeskind. W roku 2003 firma przenosi się do Nowego Jorku i skupia na projekcie zabudowy terenów po zniszczonych w zamachu terrorystycznym wież World Trade Center.

Najsłynniejsze realizacje projektów Libeskinda to kompleks mieszkaniowy Reflections at Keppel Bay w Singapurze, Imperial War Museum North w Manchesterze, Grand Canal Theatre w Dublinie, Muzeum Felixa Nussbauma w Osnabrucku, Royal Ontario Museum w Toronto, Muzeum Wojskowo-Historyczne Bundeswehry w Dreźnie, budynek studia Barbary Weil na Majorce. Dziełem Daniela Libeskinda jest również warszawski wieżowiec Złota 44.

Budynki projektowane przez Daniela Libeskinda mają rzesze oddanych fanów, ale i wielu krytyków. Bez wątpienia są kontrowersyjne. Czy to piękna architektura? Czy wpasowuje się w otoczenie czy je dominuje? Kwestia gustu. Na pewno jest bardzo charakterystyczna i rozpoznawalna. To również dla jednych jest zaletą, dla drugich zaś – wadą.

Daniel Libeskind zostaje ambasadorem Łodzi w staraniach o miano Europejskiej Stolicy Kultury. W roku 2022 otrzymuje tytuł Honorowego Obywatela Miasta Łodzi. Mówi po polsku.

Korzystano m.in. z: polskieradio.pl – audycja „Klub Trójki” prowadzona przez Jerzego Sosnowskiego w roku 2011, www.porta-polonica.de, lodz.pl, libeskind.com, bryla.pl