QUIZY PANA ŻARÓWKI – 10 – ARCHITEKTURA

Results

#1. Ryszard Małachowski de Jaxa, jeden z głównych architektów stolicy Peru, pyta: kiedy powstawało słynne inkaskie Machu Picchu?

Mamuty żyły „u nas” około 10 tysięcy lat temu.

Biskupin rósł w siłę w VIII wieku p.n.e.

Złotoryja została pełnoprawnym miastem już w roku 1211.

Inkaskie Machu Picchu wzniesiono w II połowie XV wieku naszej ery – ponad 200 lat po uzyskaniu przez Złotoryję praw miejskich.

Pierwsza linia kolejowa na ziemiach polskich, w sensie obecnych granic, została otwarta w roku 1842. Łączyła Wrocław z Oławą.

BIOGRAM POLSKIEGO ARCHITEKTA PRACUJĄCEGO W PERU

#2. Michał Jamiołkowski to jeden z ekspertów, którzy uratowali Krzywą Wieżę w Pizie. A która z polskich wież jest najbardziej odchylona od pionu?

Najbardziej odchyla się wieża w Ząbkowicach – o ponad dwa metry.

BIOGRAM MICHAŁA JAMIOŁKOWSKIEGO

#3. Robert Konieczny jest projektantem budynku, który został uznany za World Building of the Year 2016. Ten budynek to...

Podczas World Architecture Festival w roku 2016 szczecińskie Centrum Dialogu Przełomy zaprojektowane przez Roberta Koniecznego zostało uznane zarówno za najlepszy obiekt kultury na świecie jak i najlepszy budynek, czyli „World Building of the Year”.

BIOGRAM

#4. Kazimierz Kwiatkowski „Kazik” - architekt i konserwator zabytków, uratował przed zniszczeniem wietnamskie miasto Hoi An oraz świątynie My Son. Wkrótce UNESCO wpisało te miejsca na Listę Światowego Dziedzictwa. Które z poniższych miejsc również jest na tej liście?

W roku 2001 na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO trafiły niezwykle piękne drewniane kościoły w Świdnicy i Jaworze.

BIOGRAM KAZIMIERZA KWIATKOWSKIEGO

#5. Mieczyslaw Domaradzki to archeolog, odkrywca trackich zabytków w Bułgarii. Pytamy: czym jest artefakt?

Artefakt to (ruchomy, przenośny) obiekt wytworzony lub zmieniony ludzką ręką, odkryty np, podczas wykopalisk. Słowo pochodzi z łaciny i oznacza „sztucznie stworzone”.

BIOGRAM

#6. Ryszard Kapuściński jest autorem m.in. "Lapidariów". Czym jest lapidarium?

Lapidarium to zbiór kamiennych fragmentów elementów architektonicznych, rzeźb etc. Nazwa pochodzi od łacińskiego lapis, czyli „kamień”.

BIOGRAM

 

#7. Reżyser Andrzej Wajda jest fundatorem prężnie działającej instytucji kultury. Której?

W 1994 roku Andrzej Wajda przeznaczył Nagrodę Kioto, w wysokości 340 tys. dolarów, na budowę Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” w Krakowie.

BIOGRAM

#8. Profesor Karol Myśliwiec to wybitny archeolog egiptolog. Która sposród poniższych kultur jest najmłodsza?

Zamieszkujących rejony dzisiejszego Meksyku Azteków dzielą od pozostałej trójki aż 3-4 tysiące lat. Najstarsza spośród wymienionych cywilizacji jest cywilizacja sumeryjska – od IV tysiąclecia przed n.e.,  następnie Egipt (III tysiąclecie p.n.e.) i Dolny Indus (III/II tysiąclecie p.n.e.) Aztekowie to już II tysiąclecie naszej ery.

BIOGRAM KAROLA MYŚLIWCA

#9. Który z poniższych mostów zobaczymy w Kłodzku?

Najstarszy kamienny most w Polsce to wzniesiona między 1281 a 1390 rokiem konstrukcja z piaskowca właśnie w Kłodzku.

Najstarszy w Europie kontynentalnej żelazny most wiszący jest atrakcją Ozimka. Jedyny czynny zwodzony most kolejowy w Polsce pracuje nad Regalicą w Szczecinie. Pierwszy na świecie spawany most drogowy – zaprojektowany przez Stefana Bryłę (na fotografii powyżej) – zobaczymy w Maurzycach.

#10. Autorem projektu mostu Franklina nad rzeką Delaware z 1926 r., o rekordowej wówczas rozpiętości 533 m, był...

Autorem projektu tego imponującego mostu jest Rudolf Modrzejewski, syn sławnej aktorki. Od lat nastoletnich mieszkał w USA, został wziętym, cenionym inżynierem, budowniczym linii kolejowych i mostów, specjalistą od mostów wiszących.

BIOGRAM

Finish