De Jaxa Małachowski, commons.wikimedia.org, CC BY-SA 3.0
De Jaxa Małachowski, commons.wikimedia.org, CC BY-SA 3.0

RYSZARD MAŁACHOWSKI DE JAXA (Ricardo de Jaxa Malachowski, Ryszard Jaxa-Małachowski Kulisicz)

Architekt działający w Peru, jeden z głównych architektów Limy, wykładowca, autor podręcznika z dziedziny architektury.

Ur. 14.05.1887 w Prochorowie pod Odessą – zm. 6.09.1972 w Limie.

EDUKACJA

Przychodzi na świat w polskiej rodzinie szlacheckiej Małachowskich herbu Gryf w guberni chersońskiej, ojciec jest Polakiem, matka natomiast Słowaczką.

Jako trzynastolatek wyjeżdża do szkoły wojskowej w Sankt Petersburgu, jednak nie uzyskuje zgody na naukę ze względu na słaby wzrok. Kontynuuje edukację w ogólnokształcącej szkole średniej.

PERU

Kształci się na Akademii Sztuk Pięknych w Paryżu, a następnie, w 1911 roku, wyjeżdża do Ameryki Południowej. Osiada w Limie, gdzie przez kolejnych 30 lat kieruje wydziałem architektury w Escuela Especial de Ingenieros de Construcciones Civiles y de Minas del Perú.

W 1914 roku żeni się z Maríą Benavides Diez Canseco, córką przyszłego prezydenta, z którą mają później czworo dzieci.

Małachowski jest autorem projektów przebudowy Starego Miasta, katedry i Pałacu Prezydenta. Do jego osiągnięć należą m.in. Pałac Arcybiskupi (1924), Pałac Rady Miejskiej (1944), a także budynki Club Nacional i Banco Italiano oraz Edificio Rimac (1919–1924). Jest twórcą projektu jednej z najważniejszych ulic Limy: Paseo de la República, a także osiedli Santa María del Mar, Urbanización La Cantuta i Santa María de Chosica.

Centro Cultural de l’Escuela Nacional de Bellas Artes w Limie zaprojektowane przez Ryszarda Małachowskiego, autor: Pitxiquin, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Do dorobku Małachowskiego zaliczają się także „Lecciones de Elementos y Teoría de la Arquitectura”. Praca stanowi pełen zbiór myśli i wskazówek przydatnych w pracy architekta i jest podsumowaniem jego pracy jako dydaktyka. Zawierające 141 szkiców dzieło ukazuje się drukiem w roku 1944.

Ryszard Małachowski De Jaxa umiera w wieku 85 lat, 6 grudnia 1972 w Limie.

Korzystano m.in. z: en.wikipedia.org