Broinowski Gracius
Józef Gracjan Brojnowski polskaswiatu.pl

JÓZEF GRACJAN BROJNOWSKI (Gracius Broinowski)

Polski przyrodnik, ilustrator, malarz.

Ur. 07.03.1837 w Walichnowach k. Wielunia – zm. 11.04.1913 w Mosman w Australii.

Kształci się na Uniwersytecie Monachijskim, gdzie studiuje filologię klasyczną oraz sztukę. Po studiach, aby uniknąć poboru do wojska, wyjeżdża do Niemiec, później do Londynu. W końcu trafia do Australii.

Podejmuje pracę w wydawnictwie w Melbourne. W wolnym czasie eksploruje kontynent i pod pseudonimem G.J. Browne maluje widoki z miast i prowincji.

Od 1980 roku mieszka w Sydney. Udziela tu prywatnych lekcji malarstwa, uczy w koledżach. Prezentuje własne prace na wystawach w Royal Art Society.

Na zlecenie Wydziału Nauczania Nowej Południowej Walii, maluje 1000 plansz z ilustracjami australijskich ptaków i ssaków, z których 500 trafia do szkół i bibliotek, a drugie 500 autor zbiera w albumie „Birds and Mammals of Australia”.

Kolejnym dużym projektem Brojnowskiego jest wydany w sześciu tomach album ornitologiczny „The Birds of Australia”. Zawiera on ponad 300 całostronicowych ilustracji i opisuje ponad 700 gatunków ptaków.

Dzięki pracom i wielokrotnym apelom Brojnowskiego w Nowej Południowej Walii wprowadzono pierwsze ustawy o ochronie przyrody.

Korzystano z: en.wikipedia.org, adb.anu.edu.au

Foto: commons.wikimedia.org, domena publiczna