Karol Bohdanowicz, Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji, sygnatura: 1-N-57a, zbiory NAC, CC BY-SA 4.0
Karol Bohdanowicz, Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji, sygnatura: 1-N-57a, zbiory NAC, CC BY-SA 4.0

KAROL BOHDANOWICZ

Specjalista w dziedzinie geologii złożowej i górnictwa uważany za twórcę polskiej geologii gospodarczej, geograf, wybitny badacz Rosji.

Ur. 29.11.1864 w Lucynie (Lucyn, dzisiejsza Łotwa) – zm. 5.06.1947 w Warszawie.

ROSJA

Od roku 1885 studiuje geologię w Instytucie Górniczym w Petersburgu. W tym samym roku odbywa pierwszą wyprawę badawczą na Ural, jako pomocnik prof. Czernyszewa.

W latach 1886-89 Karol Nereusz Bohdanowicz pracuje jako geolog-inżynier przy budowie kolei w Kraju Zakaspijskim. Po zakończeniu ekspedycji od razu wchodzi w skład kolejnej wielkiej wyprawy naukowej Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego badającej przez 3 lata Tybet i góry Kunlun.

W 1893 roku zostaje kierownikiem grupy geologów i inżynierów, wyznaczających trasę kolei transsyberyjskiej na odcinku Ob-Bajkał, a także badających okolicę pod kątem złóż surowców naturalnych. Od roku 1897 kieruje wyprawą naukową Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego nad Morze Ochockie i na Kamczatkę.

W 1900 r. otrzymuje złoty medal Wystawy Powszechnej w Paryżu za mapy geologiczne z wyprawy ochocko-kamczackiej. Rok później zostaje młodszym geologiem Komitetu Geologicznego w Petersburgu. Z nową funkcją otrzymuje zadanie zbadania geologicznego wschodniego Kaukazu, w tym złóż nafty w Baku. Wkrótce zostaje profesorem nadzwyczajnym.

Strona tytułowa wydanej w Piotrogrodzie w roku 1921 pracy Karola Bohdanowicza na temat złóż miedzi na terenie Rosji, domena publiczna
Strona tytułowa wydanej w Piotrogrodzie w roku 1921 pracy Karola Bohdanowicza na temat złóż miedzi na terenie Rosji, domena publiczna

Od roku 1905 bada złoża ropy naftowej. Odkrywa szereg złóż na Kubaniu. Wtedy też otrzymuje medal Rosyjskiej Akademii Nauk. Zostaje starszym geologiem, a parę lat później dyrektorem Komitetu Geologicznego. W roku 1916 obejmuje wiceprezesurę Francuskiego Towarzystwa Geologicznego. W 1917 r. rezygnuje z funkcji dyrektora Komitetu Geologicznego na znak protestu przeciw nowym porządkom. Rok później zostaje dziekanem nowo utworzonego Wydziału Geologiczno-Poszukiwawczego w Petersburgu.

POLSKA

W roku 1919 wraca do Polski, gdzie rozpoczyna pracę w firmie naftowej. Od roku 1921 aż do 1935, kiedy przechodzi na emeryturę, jest profesorem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W roku 1938 zostaje dyrektorem Państwowego Instytutu Geologicznego, funkcję tę pełni aż do śmierci. Jest autorem ok. 200 prac naukowych, w tym podręczników i monografii.

Pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Korzystano m.in. z: robertniedzwiedzki.ing.uni.wroc.pl, pl.wikipedia.org, historia.agh.edu.pl