Daniel Stabrawa, aut.: Jarosław Roland Kruk (Jrkruk ), CC BY-SA 3.0
Daniel Stabrawa, aut.: Jarosław Roland Kruk (Jrkruk ), CC BY-SA 3.0

DANIEL STABRAWA

Skrzypek i dyrygent, od roku 1986 przez kolejne 35 lat pierwszy koncertmistrz i solista słynnych Filharmoników Berlińskich.

Ur. 23.08.1955 w Krakowie.

Przychodzi na świat w Krakowie, naukę gry na skrzypcach rozpoczyna jako siedmiolatek. Studiuje w klasie skrzypiec profesora Zbigniewa Szlezera w krakowskiej Akademii Muzycznej. W 1978 roku zostaje laureatem Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Premio Paganini w Genui. Rok później zostaje koncertmistrzem Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie.

Od 1983 roku gra w słynnej orkiestrze Berliner Philharmoniker, w której od 1986 roku przez kolejne 35 lat pełni funkcję pierwszego koncertmistrza, nawiasem mówiąc jako następca Michela Schwalbego. Z Filharmonikami gra m.in. I Koncert skrzypcowy Siergieja Prokofiewa, Koncert skrzypcowy Kurta Weilla, III Koncert skrzypcowy Jenő Hubay’a, Muzykę na skrzypce i orkiestrę Rudiego Stephana, Koncert skrzypcowy Andrzeja Panufnika oraz I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego.

Występuje też jako solista, m.in. z Nigelem Kennedym, wraz z którym wykonuje Koncert na dwoje skrzypiec d-moll Johanna Sebastiana Bacha, a później nagrywa wspólnie koncerty skrzypcowe Bacha dla wytwórni EMI.

W 1995 roku zostaje kierownikiem i dyrygentem Capelli Bydgostiensis przy Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.

Jako prymariusz (czyli pierwszy skrzypek) kwartetu smyczkowego Philharmonia Quartet Berlin zdobywa dla zespołu międzynarodowe uznanie. W konsekwencji kwartet występuje w najbardziej prestiżowych salach koncertowych od Japonii po Stany Zjednoczone. Niektórzy krytycy mówią wręcz, że wyznacza on światowy standard artystyczny kwartetów. Dwukrotnie albumy zespołu zostają nagrodzone prestiżową niemiecką nagrodą krytyków – Echo Klassik.

W 2008 roku, wraz z córką Marią, również skrzypaczką, zakłada zespół Stabrawa Ensemble Berlin.

W 2022 roku pełni funkcję wiceprzewodniczącego jury XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.

Gra na skrzypcach Stradivariusa.

Korzystano z: filharmoniapoznanska.pl. polskieradio.pl, pl.wikipedia.org

Foto: Daniel Stabrawa, aut.: Jarosław Roland Kruk (Jrkruk ), CC BY-SA 3.0