KAROL SZYMANOWSKI

Pianista, jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów, autor pism publicystyczno-muzycznych i literackich, twórca opery „Król Roger”.

Ur. 3.10.1882 w Tymoszówce (ob. środk. Ukraina) – zm. 29.03.1937 w szwajcarskiej Lozannie.

Naukę gry na pianinie rozpoczyna u swojego ojca, a następnie u niemieckiego pianisty Gustawa Neuhausa. Od roku 1901 studiuje kompozycję w Warszawie.

I wojnę światową Karol Szymanowski spędza w Tymoszówce, od czasu do czasu wyjeżdżając na koncerty do Kijowa, Moskwy i Petersburga. Później wraca do Warszawy. W roku 1927 zostaje dyrektorem Konserwatorium, a w 1930 rektorem Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie. Odbywa tournée koncertowe po Europie i Stanach Zjednoczonych, podróżuje także po północnej Afryce. Z ogromnymi sukcesami koncertuje w Wiedniu, Paryżu, Londynie i Stanach Zjednoczonych.

Najsławniejszym na świecie dziełem Karola Szymanowskiego jest opera „Król Roger”. Autorami libretta są: Jarosław Iwaszkiewicz oraz sam kompozytor muzyki.

Karol Szymanowski umiera w sanatorium w Lozannie w roku 1937 z powodu gruźlicy. Zostaje pochowany w Krypcie Zasłużonych kościoła na Skałce w Krakowie.

Współcześnie muzyka Szymanowskiego międzynarodową popularność zawdzięcza w dużej mierze sir Simonowi Rattle, brytyjskiemu dyrygentowi, który z City of Birmingham Orchestra nagrał cztery albumy z utworami polskiego kompozytora. Nagrania te otrzymały dwie prestiżowe nagrody Gramophone Awards.

Korzystano z: encyklopedia PWN, dzieje.pl, polskieradio.pl.

Foto: commons.wikimedia.org.