KRYSTYNA SADOWSKA rys. © ZUZANNA DEC
KRYSTYNA SADOWSKA rys. © ZUZANNA DEC

KRYSTYNA SADOWSKA

Artystka, twórczyni gobelinów i spawanych rzeźb w metalu, wykładowczyni Ontario Collage of Art.

Ur. 2.06.1912 w Lublinie – zm. w r. 1994 w Toronto.

Od dziecka wykazuje duże zainteresowanie rysunkiem.  Do warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych, czyli dzisiejszej ASP, dostaje się na próbę jeszcze przed uzyskaniem dyplomu szkoły średniej. Studiuje malarstwo, ale uczy się też tkactwa, fascynują ją gobeliny.

W 1937 roku wyjeżdża jako delegatka rządu polskiego do stanu Parana w Brazylii, gdzie uczy polskich emigrantów rękodzieła, głównie tkactwa. Wkrótce poznaje tam swojego przyszłego męża, Konrada Sadowskiego.

Po powrocie do Polski organizuje warsztaty garncarskie dla ludności wiejskiej ze Stanisławowa, później – po wybuchu II wojny – wyjeżdża do Paryża. We Francji kontynuuje studia malarskie w Académie de la Grande Chaumière, uczelni prowadzonej przez malarkę Martę Stettler, w której jedną z nauczycielek jest Olga Boznańska. Po wkroczeniu wojsk hitlerowskich do Francji, Sadowska wyjeżdża do Algierii, a następnie do Londynu.

KANADA

W Londynie wraz z mężem organizuje wystawy na zlecenie polskiego rządu na uchodźstwie. Podejmuje studia z garncarstwa w Central School of Art and Craft. Po ich ukończeniu wyjeżdża do Brazylii, gdzie zakłada własne studio artystyczne. Na wystawie w Rio de Janeiro prezentuje gobelin pt. „Marzenie o Kanadzie”, w konsekwencji dostaje zaproszenie do Kanady od kanadyjskiej delegacji rządowej. W Kanadzie początkowo zamieszkuje w Nowej Szkocji i naucza ceramiki, a później otwiera pracownię malarsko-ceramiczną. Od 1953 roku prowadzi pracownię ceramiki w Ontario College of Art w Toronto.

Toronto Sadowska
Foto aut. Secondarywaltz – Krystyna Sadowska’s sculpture „Rhythm of Exotic Plants” at Finch Subway Station in Toronto, domena publiczna

Jest laureatką wielu prestiżowych nagród artystycznych, m.in. Złotego Medalu za gobelin na Światowej Wystawie Gobelinów w Paryżu w 1937 roku, Srebrnego Medalu od rządu brazylijskiego za gobelin w 1947 roku, Grand Award i I Nagrody za gobelin na I Wystawie Kanadyjskiego Tkactwa w 1953 roku, Drakenfeld Prize przyznawanej przez Syracuse Museum of Fine Arts w 1958 roku, I Nagrody za gobelin na Kanadyjskiej Wystawie Rękodzieła w 1961 roku i I Nagrody za batik w kolejnej edycji tej wystawy.

W 1997 roku w Art Gallery of Windsor ma miejsce jej pierwsza wystawa retrospektywna.

Korzystano z: „Pani Krysia”, O żonie – Krystynie Sadowskiej opowiada Stefan Siwiński, rozmowa przeprowadzona w 2006 roku w Toronto, rozmawiała: Joanna Sokołowska-Gwizdka, cultureavenue.com, Katarzyna Szrodt, Powojenna emigracja polskich artystów do Kanady – rozwój życia artystycznego w nowej rzeczywistości w latach 40. i 50. XX wieku : (zarys problematyki w świetle prasy kanadyjskiej), Archiwum Emigracji : studia, szkice, dokumenty 1-2 (12-13), 242-270 2010

Rys. © Zuza Dec