Results
#1. JERZY ZUBRZYCKI (ur. 1920) to socjolog nazywany „ojcem australijskiej polityki wielokulturowości”. Jak się nazywa długi drewniany dęty instrument muzyczny używany przez Aborygenów?
Aborygeński instrument wykonany z jednego wydrążonego kawałka drewna to didgeridoo. Corroboree to zgromadzenia plemienne, często z pieśniami, muzyką i tańcem. Kukabura chichotliwa to ptak – jeden z symboli Australii, a Woolloomooloo – dzielnica Sydney.
#2. KRZYSZTOF PENDERECKI (ur. 1933) komponuje dzieło "Dies irae", zwane także "Oratorium oświęcimskim". Co oznacza łacińskie "dies irae"?
Łacińskie dies irae, temat podjęty przez wielu kompozytorów, czy to osobno, czy jako część requiem, znaczy „dzień gniewu”. Są to słowa rozpoczynające słynny hymn, będący modlitwą o litość nad grzesznikiem w dniu Sądu Ostatecznego.
„Panie, zmiłuj się” to Kyrie eleison (z greki), „Bogu niech będą dzięki” – Deo gratias, a „Ojcze nasz” – Pater noster.
#3. MAREK DRAGOSZ (ur. 1972) to założyciel działającej w Europie, Afryce, Ameryce Środkowej, Azji i Oceanii "KEEPERS FOUNDATION". Czym zajmuje się ta fundacja?
Marek Dragosz zakłada Keepers Foundation w roku 2015. Jej misja brzmi: „Sport i zabawa jest najlepszą formą integracji. Jest szansą dla wszystkich ludzi poszukujących celu w życiu. Może być terapią dla wszystkich, którzy szukają siebie. Rozwiązuje konflikty i łączy – bez względu na wiek, światopogląd, narodowość, rasę, sytuację społeczną i przekonania religijne.”
Fundacja ma w samej Afryce ogółem 60 ośrodków, do których regularnie dociera z pomocą.
#4. Fizyk AGNIESZKA ZALEWSKA (ur. 1948) była przewodniczącą Rady Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) w latach 2013-2015. Co znajduje się na terenie CERN?
Wielki Zderzacz Hadronów to największy na świecie akcelerator cząstek, znajdujący się w CERN w pobliżu Genewy. Jest największą maszyną świata. Jego główne elementy są umieszczone w tunelu w kształcie torusa o długości około 27 km, umiejscowionym na głębokości od 50 do 175 m.
#5. HELENA RUBINSTEIN (ur. 1870 lub 1872), twórczyni kosmetycznego "imperium"...
Jedna z najbogatszych kobiet świata, wbrew kreowanej przez siebie samą po latach historii, pochodziła z biednej żydowskiej rodziny z krakowskiego Kazimierza. Była najstarszym z ośmiorga dzieci Hercla Naftalego Rubinsteina i Augusty Gitel Silberfeld.
#6. MARIUSZ KWIECIEŃ (ur. 1972) to śpiewak operowy - baryton o światowej sławie. Który głos męski jest najwyższy?
Od najniższego do najwyższego głosy męskie układają się w następującej kolejności: bas (np. Tomasz Konieczny), baryton (np. Mariusz Kwiecień), tenor (np. Piotr Beczała), kontratenor (np. Jan Jakub Orliński).
#7. BRONISŁAW MALINOWSKI (ur. 1884) - światowej sławy antropolog, etnolog, religioznawca i socjolog, to autor dzieła...
Szczególną sławę przynosi Malinowskiemu absolutnie pionierska książka „Życie seksualne dzikich”. Jako pierwszy na świecie bada zwyczaje seksualne ludów wyspiarskich, wychodząc z wieloma ciekawymi obserwacjami.
„Szczęśliwe wyspy Oceanii. Wiosłując przez Pacyfik” to książka Paula Theroux, „Alfabet zakochanego w Indiach” Jeana Calude’a Carriere’a, a „Opowieść o miłości i mroku” Amosa Oza. Wszystkie absolutnie godne polecenia.
BIOGRAM BRONISŁAWA MALINOWSKIEGO
#8. Jakich utworów nie pisała WISŁAWA SZYMBORSKA (ur. 1923)?
Szymborska nie pisała Nobeli.
Chyba że pisała, ale zaginęli.
#9. WŁADYSŁAW KLUGER (ur. 1849) to inżynier, podróżnik i badacz kultur indiańskich Południowej Ameryki. Pytamy: czym jest kipu?
Kipu to „pismo” węzełkowe Inków, składa się ze sznura głównego i dowiązanych do niego różnokolorowych skręconych sznureczków pobocznych, na których z kolei znajdują się wiele znaczące węzełki. Są rodzajem przyboru matematycznego i zawierają zapisy liczbowe, a być może i i nne informacje.
#10. Jaką, słynną w świecie nauki, "lwowską szkołę" współtworzył urodzony w Krakowie w r. 1892 STEFAN BANACH
Lwowska szkoła matematyczna, skupiona wokół Stefana Banacha i Hugona Steinhausa, działająca w dwudziestoleciu międzywojennym specjalizowała się w tzw. analizie funkcjonalnej. W krótkim czasie uzyskała znaczący status w świecie naukowym.