Mariusz Kwiecień, foto: serwis www.mariuszkwiecien.com/media
Mariusz Kwiecień, foto: serwis www.mariuszkwiecien.com/media

MARIUSZ KWIECIEŃ

Śpiewak operowy, baryton.

Ur. 4.11.1972 w Krakowie.

Po studiach w warszawskiej Akademii Muzycznej rozpoczyna zawodową karierę. Pierwsza postać, w którą wciela się Mariusz Kwiecień to Eneasz z opery „Dydona i Eneasz” wystawianej w Operze Krakowskiej. Następnie podejmuje tytułową rolę w „Weselu Figara” Mozarta w Luksemburgu i w Poznaniu. Wkrótce potem występuje na czołowych europejskich scenach.

"Don Giovanni", Teatr Wielki, Warszawa 2002, fot. Juliusz Multarzyński, CC BY-SA 4.0
„Don Giovanni”, Teatr Wielki, Warszawa 2002, fot. Juliusz Multarzyński, CC BY-SA 4.0

Pod koniec lat 90. uczestniczy w programie Lindemann Young Artist Development przy Metropolitan Opera w Nowym Jorku. W 1999 roku debiutuje na scenie MET jako Kuligin w operze „Katia Kabanova” Leoša Janáčka. Na tej scenie pojawia się jeszcze jako Marcello w „Cyganerii” Giacomo Pucciniego, Silvio w „Pajacach” Ruggiero Leoncavalla, Hrabia Almaviva w „Weselu Figara”, tytułowy Don Giovanni i Guglielmo w „Così fan tutte” Mozarta, Ford w „Falstaffie” Verdiego, Escamillo w „Carmen”, Zurga w „Poławiaczach pereł” Bizeta, ponadto Belcore w „Napoju miłosnym” i Malatesta w „Don Pasquale” Donizettiego.

Szczególne uznanie przynosi mu rola Don Giovanniego. Wciela się w tę postać w londyńskiej Covent Garden, wiedeńskiej Staatsoper, San Francisco Opera, Houston Grand Opera, Santa Fe Opera, Seattle Opera, Tokio, Bilbao, Warszawie, Krakowie i Bayerische Staatsoper.

Mariusz Kwiecień jest laureatem nagrody Opery w Wiedniu, Opery w Hamburgu, Hans Gabor Belvedere Competition, a także Mozart Interpretation Prize.

Korzystano m.in. z: mariuszkwiecien.com, en.wikipedia.org, culture.pl.

KINO, TEATR, SCENA