Władysław Kluger (w centrum), Peru 1874, domena publiczna
Władysław Kluger (w centrum fotografii), Peru 1874, domena publiczna

WŁADYSŁAW KLUGER

Inżynier, podróżnik, badacz kultur indiańskich.

Ur. 16.01.1849 w Krakowie – zm. 29.02.1884 w San Remo.

Do roku 1868 uczy się w Instytucie Technicznym w Krakowie, naukę kontynuuje w prestiżowej Ècole des Ponts et Chaussées w Paryżu. Kończy ją z wyróżnieniem, otrzymując tytuł inżyniera.

W 1874 wyjeżdża do Ameryki Południowej na zaproszenie Edwarda Habicha, zbierającego kadrę inżynierską dla peruwiańskiego rządu. Dzięki temu kontraktowi projektuje i buduje transandyjską linię kolejową. Następnie tworzy również szosę biegnącą przez Andy i wzdłuż jeziora Titicaca, prefekturę w Tacna i żelazne pomosty spacerowe w Callao.

W międzyczasie kieruje wyprawą naukowo-badawczą w Andy Peruwiańskie, podczas której przeprowadza m.in. badania wykopaliskowe na cmentarzysku w Ancón.

W roku 1878 Władysław Kluger występuje jako komisarz rządowy Peru na Wystawie Światowej w Paryżu.

Wraca do Krakowa, gdzie opracowuje dwa projekty doprowadzenia wody pitnej z Regulic do Krakowa (nie zostają zrealizowane). Dwa lata później wchodzi w poczet redakcji „Czasopisma Technicznego”.

Podczas swoich ekspedycji gromadzi około tysiąca eksponatów, które w roku 1876 przekazuje Muzeum Starożytności przy krakowskiej Akademii Umiejętności. Część tej kolekcji znajduje się dziś w Muzeum Archeologicznym w Krakowie (głównie naczynia ceramiczne, tkaniny i inne drobne znaleziska).

Pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, kw. XXII, w grobowcu rodziny Zielenieckich.

Korzystano z: pl.wikipedia.org, muzea.malopolska.pl

Foto: commons.wikimedia.org