Jerzy Zubrzycki, informacja prasowa MCK Kraków, 2017
Jerzy Zubrzycki, informacja prasowa MCK Kraków, 2017

JERZY ZUBRZYCKI

Socjolog nazywany „ojcem australijskiej polityki wielokulturowości”.

Ur. 12.01.1920 w Krakowie – zm. 20.05.2009 w Canberze.

Po ukończeniu liceum wstępuje do Szkoły Podchorążych Rezerwy Kawalerii w Grudziądzu. W 1939 roku zostaje wysłany na front, jednak już w trakcie kampanii wrześniowej trafia do niewoli. Szybko udaje mu się zbiec, po ucieczce uczestniczy w organizowaniu Polski Podziemnej. Jest pierwszym oficerem łącznikowym, któremu udaje się dotrzeć z Polski do Wielkiej Brytanii. Na wyspach służy w SOE (brytyjskiej tajnej agencji rządowej). Dzięki temu zajmuje się między innymi nadzorem nad wysyłaniem cichociemnych nad Polskę. Uczestniczy w przerzucie rakiety V-2 z Polski do Londynu, za co otrzymuje Order Imperium Brytyjskiego.

W 1945 roku podejmuje studia magisterskie w London School of Economics, a następnie doktoryzuje się w Polish University in London. W latach 1949-1952 wykłada tu socjologię i historię gospodarczą.

Jerzy Zubrzycki trafia do Australii w roku 1956. W Canberze wykłada demografię i socjologię na Australijskim Uniwersytecie Narodowym, w ramach którego w 1970 roku zakłada Wydział Socjologii. Kieruje nim aż do roku 1986, czyli roku przejścia na emeryturę.

Jest autorem licznych publikacji dotyczących imigracji, zasiada w radzie Australian Institute of Multicultural Affairs i przewodniczy Australian Ethnic Affairs Council, gdzie zajmuje się tworzeniem i propagowaniem polityki wielokulturowości w miejsce asymilacyjnego podejścia dominującego wówczas w Australii.

Jest członkiem Papieskiej Akademii Nauk Społecznych i Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie, a także założycielem czasopisma „The Australian and New Zealand Journal of Sociology”. Aktywnie działa w australijskich organizacjach i instytucjach, takich jak Lifeline, the Australian Family Association czy National Museum of Australia.

Kawaler m.in. Krzyża Walecznych, Srebrnego Krzyża Zasługi z Mieczami, Orderu Imperium Brytyjskiego, Orderu Australii.

Korzystano z: Przegląd Australijski, nla.gov.au

POLACY DLA AUSTRALII