Wodiczko

KRZYSZTOF WODICZKO

Artysta wizualny i teoretyk sztuki działający w Stanach Zjednoczonych. Profesor warszawskiej ASP i Harvard University.

Ur. 16.04.1943 w Warszawie.

Studiuje wzornictwo przemysłowe na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Po studiach pracuje jako projektant w Centralnym Biurze Wzornictwa, w Zakładach Zjednoczenia Przemysłu Elektronicznego „Unitra”, a także w Polskich Zakładach Optycznych w Warszawie.

W swojej twórczości Krzysztof Wodiczko wykorzystuje doświadczenia z pracy projektanta przemysłowego. Tworzy instalacje artystyczne, projektuje i osadza obiekty w przestrzeni publicznej. Później według pomysłów Wodiczki powstają również projekcje na fasadach budynków.

Odnosi się do kwestii społecznych – m.in. bezdomności i emigracji. Często porusza tematykę antywojenną, zwraca uwagę na potrzebę aktywnego korzystania z demokracji.

W roku 1977 przeprowadza się do kanadyjskiego Toronto. Stąd trafia z kolei Nowego Jorku, a konkretnie East Village – zaniedbanej wówczas i skupiającej jak w soczewce wszystkie z dramatycznych skutków ówczesnej polityki, części Manhattanu. Codzienne życie prawie 100 tysięcy bezdomnych żyjących na ulicach porusza, ale i inspiruje artystę. W konsekwencji – tworzy on niezwykłe pojazdy i urządzenia, które nie tylko mają funkcję praktyczną, ale natychmiast prowokują do głębszej refleksji.

Do najważniejszych projektów Krzysztofa Wodiczki należą: „Pojazd dla bezdomnych” (1988-1989), „Laska tułacza” (1992) czy „Hiroshima” (1999). Realizuje ponad 90 publicznych projekcji na fasadach i monumentach na całym świecie.

W roku 1998 artysta otrzymuje Hiroshima Art Prize za wkład, jako światowego artysty, w pokój na świecie.

Korzystano z: artinfo.pl, culture.pl, mocak.pl, gsd.harvard.edu

Foto: commons.wikimedia.org

KINO, TEATR, SCENA