GEORG PRZYREMBEL

Architekt działający na terenie Brazylii.

Ur. w 1885 r. w Jeleniej Górze  – zm. w 1956 r. w São Paulo w Brazylii.

Przychodzi na świat w polskiej rodzinie żydowskiej, studiuje architekturę w Niemczech.

W roku 1912 wyjeżdża do Brazylii. Początkowo bada wpływy architektury barokowej na styl kolonialny, później wdraża własne projekty, inicjując powstanie stylu neokolonialnego. Jest jednym z projektantów klasztoru São Bento w São Paulo, projektuje też kościół São Francisco de Paula w Kurytybie. Następnie zajmuje się projektem rezydencji Odon Cardoso w Praia Grande, a później kościoła Niepokalanego Serca Maryi w Santos.

Na Tygodniu Sztuki Współczesnej w roku 1922 prezentuje konstrukcję letniej rezydencji Taperinha w Praia Grande. W tym samym roku opracowuje projekt dworca kolejowego w São Paulo.

W roku 1928 projektuje odbudowę zniszczonego kompleksu klasztornego Basílica de Nossa Senhora do Carmo, a w roku 1934 opracowuje projekt Bazyliki Matki Bożej z Góry Karmel (obie realizacje w São Paulo). Dwa lata później projektuje kościół Monte Serrat w Santos.

Jego ostatni projekt stanowi zespół pałacowy Boa Vista w Campos do Jordão, będący rezydencją gubernatorów São Paulo.

Odbiór neoklasycystycznych projektów Georga Przyrembla nie był jednoznaczny, część krytyków zarzucała polskiemu twórcy swoistą staroświeckość w podejściu do architektury.

Korzystano z: pl.wikipedia.en, brasilartesenciclopedias.com.br

Foto: Georg Przyrembel, projekt stacji kolejowej Santos, commons.wikimedia.org

ARCHITEKTURA