Cecylia Śmiech

siostra CECYLIA ŚMIECH

Urszulanka, inicjatorka akcji dziergania zimowych czapeczek (dostarczanych po pewnym czasie tonami!) dla dzieci w Afganistanie, założycielka pierwszego z Klubów Włóczkersów, laureatka tytułu Poznanianki Roku 2019.

Ur. w 1939 roku w Krakowie.

Pochodzi z Krakowa, ale od 20 lat mieszka w Poznaniu. Ponad 11 lat temu, znając sytuację dzieci w Afganistanie, które od najmłodszych lat zmuszone są do ucieczki z własnych domów, by uniknąć ataków talibów, postanawia działać. Wykorzystuje swoje ponad 70-letnie doświadczenie w dzierganiu i zaczyna robić na drutach… czapeczki zimowe dla afgańskich dzieci! Początkowo dzierga sama, codziennie, często też nocami. Po jakimś czasie inicjuje powstanie pierwszego Klubu Włóczkersów, a niedługo później lokalne kluby pojawiają się w całej Polsce. Włóczkersi dziergają w bibliotekach, domach kultury, prywatnych mieszkaniach, a nawet na oddziale kobiecym w jednym z aresztów śledczych.

W wywiadzie dla Głosu Wielkopolskiego przyznaje: Pierwszy raz wzięłam druty do ręki, kiedy miałam sześć lat. Gdy miałam siedem-osiem, to zaczęłam na tym zarabiać. /…/ Robiłam ściągacze dla sąsiadek, które dodawały je do rękawiczek. Nazywałyśmy te ściągacze „pokrączki”. Taki „pokrączek” był dość łatwy, nawet dla dzieciaka. Później już sama zaczęłam robić rękawiczki.

10 lutego 2020 roku powstaje stutysięczna czapeczka. Sama siostra Cecylia poza czapkami robi też laleczki i zabawki z włóczki. Wszystkie upominki od kilkunastu już lat zawozi do Afganistanu polskie wojsko.

W 2019 roku Cecylia Śmiech zdobywa tytuł Poznanianki Roku.

Korzystano z: gloswielkopolski.pl, poznan.pl, epoznan.pl, aleteia.org

Foto za: urszulanki.poznan.pl

AZJA I OCEANIA