Marek Dragosz
Marek Dragosz

MAREK DRAGOSZ

Bramkarz, trener piłki nożnej, społecznik prowadzący treningi dla dzieci i profesjonalnych piłkarzy m.in. w Kenii, Tanzanii, Rwandzie, Bostwanie, Kamerunie, Malawi, RPA, Zimbabwe, Surinamie, Indonezji. Inicjator projektu Goalkeepers World pomagającego młodym zawodnikom i trenerom na całym świecie, założyciel prężnie działającej organizacji pomocowej Keepers Foundation. Przez 11 lat trener reprezentacji Polski w amp futbolu.

Ur. 12.04.1972 w Krakowie.

Rozpoczyna pracę w Afryce w roku 2009 z akademią Thomasa Libiiha w Kamerunie. Szkoli młodych piłkarzy, często pochodzących z lokalnych slumsów. W ciągu kolejnych lat układa i doskonali autorski program treningowy, co więcej – włącza do niego elementy lokalnych kultur – muzyki i tańca. Pracuje w kilkudziesięciu krajach świata.

Amp futbol – rodzaj piłki nożnej uprawianej przez zawodników po amputacji nogi (w przypadku graczy z pola), lub ręki (u bramkarzy). Boisko jest nieco mniejsze niż w standardowym futbolu, a mecz trwa dwa razy po 25 minut.

Corocznie prowadzi w Afryce, a także na innych kontynentach, szkolenia dla kadry trenerskiej i zawodników – od trampkarzy po profesjonalistów.

W roku 2015 zakłada fundację Keepers Foundation, której misja brzmi: „Sport i zabawa jest najlepszą formą integracji. Jest szansą dla wszystkich ludzi poszukujących celu w życiu. Może być terapią dla wszystkich, którzy szukają siebie. Rozwiązuje konflikty i łączy – bez względu na wiek, światopogląd, narodowość, rasę, sytuację społeczną i przekonania religijne.”

Fundacja ma w Afryce ogółem 60 ośrodków, do których regularnie dociera z pomocą.

Korzystano m.in. z: keepersfoundation.pl, wywiad Radio Kraków 2020, wywiad weszlo.com, goalkeeper.pl.
Foto: Marek Dragosz, CC BY-SA 4.0