ARTUR RUBINSTEIN

Jeden z najbardziej uznanych pianistów świata.

Ur. 28.01.1887 r. w Łodzi – zm. 20.12.1982 r. w Genewie.

Naukę muzyczną rozpoczyna u Adolfa Prechnera w Łodzi. W roku 1897 wyjeżdża do Berlina uczyć się w Wyższej Szkole Muzycznej. Debiutuje 1 grudnia 1900 r. w berlińskiej Beethoven-Saal, w roku 1902 koncertuje w Filharmonii Warszawskiej, w Szwajcarii gra przed Paderewskim. W roku 1904 przenosi się do Paryża. Jako siedemnastolatek rozpoczyna samodzielne życie koncertowe, grywa na scenach Paryża, Berlina, Londynu, a także różnych miast Polski.

W 1906 r. Artur Rubinstein wyrusza w tournee po Stanach Zjednoczonych. Z wielu anegdot, ale też z pamiętnika samego Rubinsteina, wyłania się obraz człowieka z jednej strony nadzwyczajnie utalentowanego, z drugiej zarazem niezwykle leniwego, rozrzutnego, o jeszcze większej pasji do luksusowego życia… na koszt innych.

W roku wybuchu wojny przeprowadza się do Stanów Zjednoczonych. Koncertuje m.in. na rzecz uchodźców z okupowanych krajów Europy. W roku 1945, będąc jednym z gości podczas uroczystości podpisania Karty Narodów Zjednoczonych, wobec braku polskiej flagi, publicznie wyraża oburzenie. Ponadto – ostentacyjnie gra Mazurka Dąbrowskiego.

Rok później przyjmuje obywatelstwo USA.

Na VI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w roku 1960, pełni funkcję honorowego przewodniczącego jury. Otrzymuje tytuł doktora honoris causa Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, duńską Nagrodę Fundacji Muzycznej Léonie Sonning, a również wiele wysokich odznaczeń państwowych różnych krajów.

Pochowany na górze Ora nad Jerozolimą.

Korzystano z: pl.wikipedia.org, audycja Artur Rubinstein – król życia, polskieradio.pl/dwojka

Foto: commons.wikimedia.org, aut. Carl Van Vechten, domena publiczna