Tomasz Justyniarski

TOM JUSTYNIARSKI

Pisarz i poeta, obrońca zwierząt, laureat międzynarodowej nagrody „Shining World Compassion Award 2019”, pomysłodawca pierwszego w Europie „Okienka życia dla zwierząt”, rzecznik Towarzystwa Obrony Zwierząt RP.

Ur. w Łukowie.

Studiuje pedagogikę i dziennikarstwo. W roku 2010 inicjuje akcję „Nie strzelać w sylwestra” edukującą Polaków w zakresie skutków głośnych wystrzałów na zwierzęta domowe i dzikie. Pomysł „Okienka życia dla zwierząt” przyciąga prasę z całej Europy, wkrótce wiele miast wprowadzają go w życie. Kolejna akcja to „Dzieci czytają psom” – dzieciaki przynoszą książki do schronisk dla psów i czytają je zwierzętom budząc w zwierzętach zaufanie a w dzieciach empatię i zainteresowanie losem czworonogów.

Misją Toma Justyniarskiego jest szerzenie miłości, empatii i szacunku do zwierząt i do ludzi. Pisze książki dla dzieci, jest autorem lektury szkolnej „Psie troski”, która zajęła I miejsce w rankingu TOP 10 Ministerstwa Edukacji Narodowej. Inne utwory to: „Kocia mama”, „Mój przyjaciel bocian” i „Książę i rumak”.

Odwiedza setki szkół, prowadzi spotkania dla ponad 300 tysięcy dzieci.

W roku 2019 otrzymuje nagrodę „Shining World Compassion Award 2019” . W uzasadnieniu napisano:

Drogi Tomie,

Z wielkim podziwem i wdzięcznością wręczamy Ci Kryształową Statuetkę „Shining Word Award 2019”/…/ Ponieważ dzieci są przyszłością każdego narodu, zdecydowałeś się skoncentrować uwagę na milionach polskich dzieci, aby nauczyć je jak ratować zwierzęta. Z otwartą miłością opisałeś własne doświadczenia życiowe, pisząc bestseller pod tytułem „Psie troski”, który zdobył nagrodę Ministerstwa Edukacji, a teraz jest najbardziej lubianą lekturą dla dzieci w wieku od 8 do 12 lat. Książka jest napisana świetnym językiem, skłania czytelnika do poszerzenia własnej empatii i zrozumienia inteligencji zwierząt. Tomie! Stworzyłeś coś wyjątkowego – nowatorski sposób edukacji milionów dzieci. Twoje doświadczenie jest doskonałym przykładem tego, jak jedna osoba może zmienić rzeczywistość.

Za wybitne zdolności literackie, wykorzystane jako donośny głos na rzecz naszych drogich przyjaciół – zwierząt, za uczenie dzieci odczuwania miłości i wrażliwości, a także za kreatywność i mądrość – dziękujemy i bijemy brawo. Niech Niebo zawsze osłania Ciebie i wszystkich zaangażowanych, tak jak Ty chronisz niewinne i bezbronne zwierzęta” [3].

Toma Justyniarski uczy, że:

„1. Dzieci, które wychowują się ze zwierzętami rzadziej chorują.
2. Zwierzęta domowe dodają dzieciom pewności siebie.
3. Obecność zwierzaka uodparnia organizm, a także pomaga w walce z alergią i astmą
4. Zwierzęta uspokajają i oddalają lęki, a także uczą pewności siebie.
5. Wymuszają aktywny i zdrowy tryb życia.
6. Wzmacniają więzi rodzinne.
7. Poprzez kontakt z psem czy kotem dziecko uczy się komunikacji z ludźmi.
8. Zwierzaki to najlepsi przyjaciele, którzy kochają bezinteresownie i otwierają nam serca.
9. Zwierzęta poprzez zabawę uczą dzieci co to prawdziwe szczęście.”

Korzystano z: audycja „Godzina prawdy” 3 PPR, tomjustyniarski.pl, [3] telewizja.lukow.pl

Foto: aut. Kaskak170, CC BY-SA 4.0