Grzegorz Bral
Grzgorz Bral, fot. Tomasz Jakub Sysło, CC BY-SA 4.0

GRZEGORZ BRAL

Reżyser teatralny, pedagog, twórca alternatywnego Teatru Pieśń Kozła, a także autorskiej Bral School of Acting w Londynie, szef artystyczny wrocławskiego Brave Festival.

Ur. 21.11.1961 w Gdańsku.

Studiuje polonistykę i teatrologię. W latach 1987-90 współpracuje z Ośrodkiem Praktyk Teatralnych Gardzienice. Tutaj właśnie debiutuje jako aktor rolą Tristana w spektaklu „Carmina Burana”.

Wraz z Anną Zubrzycki, aktorką Gardzienic, w roku 1998, zakłada we Wrocławiu Teatr Tragon, przemianowany później na Teatr Pieśń Kozła. Grupa odnosi kapitalne międzynarodowe sukcesy (m.in. na Fringe Festival w Edynburgu). Co więcej – Teatr Pieśń Kozła staje się filią Wydziału Dramatycznego Manchester Metropolitan University. Reżyser zaprasza do współpracy artystów z całego świata, m.in. z Kuwejtu, Iranu, Japonii, Stanów Zjednoczonych, Norwegii i Finlandii.

Od lat dziewięćdziesiątych Grzegorz Bral naucza technik aktorskich w wielu krajach świata, m.in. w Grecji, Szwecji, Irlandii i Singapurze. W roku 2005 powołuje do życia wrocławski Brave Festival. To, jak piszą organizatorzy, „jedyny w Polsce przegląd kultur, tradycji i rytów z całego świata, które są na granicy wyginięcia.” Dodatkowo, w latach 2010-2012 jest dyrektorem artystycznym warszawskiego Teatru Studio.

Od 2012 roku wykłada we własnej autorskiej Bral School of Acting.

Korzystano m.in. z: bralschool.com, culture.pl,

Foto: Tomasz Jakub Sysło, CC BY-SA 4.0

KINO, TEATR, SCENA