DANIEL MIKOŁAJ CHODOWIECKI

Osiemnastowieczny malarz i rysownik, grafik, ilustrator. Dyrektor Akademii Sztuki w Berlinie.

Ur. 16.10.1726 w Gdańsku zm. 7.02.1801 w Berlinie.

W wieku lat 17 wyjeżdża do Berlina. W jednym z listów pisze: „Za zaszczyt sobie poczytuję być prawdziwym Polakiem, chociaż jako pierwszy z Chodowieckich w Niemczech osiadłem”. Mówi biegle po francusku i niemiecku, słabiej po polsku. Sam czuje się po trosze Francuzem, Polakiem i Niemcem.

Początkowo wykonuje scenki na tabakierach i innych drobnych przedmiotach. Później poświęca się malarstwu, tworzy także w technikach akwaforty oraz tuszu i piórka. Jest autorem prawie czterech tysięcy rysunków oraz ponad dwóch tysięcy rycin. Zdobywa sławę jako autor studiów z natury, portretów i scenek rodzajowych oraz wybitny ilustrator książek. Z jego licznych obrazów olejnych przetrwało tylko 30.

Wydany w 1774 czterotomowy traktat „Das Elementarwerks” Johannesa Basedowa, obrazujący młodym czytelnikom stan ówczesnej wiedzy o świecie, ilustrowany przez Daniela Chodowieckiego, dzięki nowatorskiej formie i treści odmienia oblicze ówczesnej edukacji.

W roku 1790 Chodowiecki zostaje wicedyrektorem, a w 1797 dyrektorem berlińskiej Königliche Akademie der bildenden Künste und mechanischen Wissenschaften.

W roku 1992 pisarz Günter Grass zakłada Fundację im. Daniela Chodowieckiego z siedzibą w Akademii Sztuk w Berlinie. Jej celem jest współpraca między artystami niemieckimi i polskimi. Chodowiecki pochowany pochowany jest na cmentarzu francuskiej parafii ewangelicko-reformowanej przy ulicy Chausseestraße w Berlinie.

Źródła: www.gedanopedia.pl, pl.wikipedia.org, de.wikipedia.org, porta-polonica.de

Foto: commons.wikimedia.org/ Daniel Chodowiecki na obrazie Antona Graffa.