ELŻBIETA CHOJNACKA

Wybitna klawesynistka specjalizująca się w muzyce współczesnej.

Ur. 10.09.1939 w Warszawie – zm. 28.05.2017 w Paryżu.

Uczy się w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie, a także u Aimée van de Viele w Paryżu. W roku 1968 wygrywa międzynarodowy konkurs w Vercelli w kategorii klawesynu. Po tym sukcesie przeprowadza się do Paryża, w którym będzie mieszkać przez całe życie.

W roku 1970 daje pierwszy recital współczesnej muzyki klawesynowej, rok później natomiast wydaje pierwszą płytę. Jej muzyka charakteryzuje się połączeniem klasycznego instrumentu, jakim bez wątpienia jest klawesyn, z nowoczesnymi brzmieniami.

Wydaje liczne płyty, rejestruje na przykład cały dorobek klawesynowy György’a Ligetiego czy Maurice’a Ohany (za co w roku 2003 otrzymuje nagrodę Académie Charles Cros).

Utwory specjalnie dla Chojnackiej pisze kilkudziesięciu światowej sławy kompozytorów, m.in. Iannis Xenakis, György Ligeti, François-Bernard Mâche, Jean-Claude Risset, Maurice Ohana, Paweł Szymański, Henryk Mikołaj Górecki, Michael Nyman. Jako solistka artystka bierze udział w koncertach symfonicznych orkiestr Cleveland Symphony, Minneapolis Symphony, Orchestre de la Suisse Romande.

W roku 1995 Elżbieta Chojnacka otrzymuje tytuł profesora Mozarteum w Salzburgu.

W roku 1983 odbiera nagrodę SACEM za interpretację nowej muzyki francuskiej, w roku 1999 natomiast – francuski Order Legii Honorowej.

Umiera w roku 2017, zostaje pochowana na paryskim Cmentarzu Pere-Lachaise.

Korzystano z: culture.pl, polskieradio.pl

Foto: commons.wikimedia.org, aut. Jean-Luc Leopoldi CC BY-SA 4.0