BRONISŁAW HUBERMAN

Skrzypek, pedagog, inicjator powołania Israel Philharmonic Orchestra.

Ur. 19.12.1882 r. w Częstochowie – zm. 16.06.1947 r. w Corsier-sur-Vevey w Szwajcarii.

Naukę gry na skrzypcach rozpoczyna jako dziecko pod kierunkiem Mieczysława Michałowicza, Maurycego Rosena i Izydora Lotto. W wieku 10 lat wyjeżdża do Berlina, uczy się u Józefa Joachima. W tym czasie zaczyna koncertować m.in. w Wiedniu, na scenach niemieckich, holenderskich, belgijskich i francuskich. Od Jana hr. Zamoyskiego, swojego protektora, otrzymuje wówczas pierwsze skrzypce Stradivariusa. Niestety, po latach okazują się falsyfikatem.

W roku 1896 czternastoletni Broniś Huberman dostępuje ogromnego zaszczytu grania koncertu Brahmsa w obecności samego kompozytora. Ten przyjmuje wykonanie Hubermana z zachwytem. Rok później muzyk wyjeżdża do USA i już wtedy zyskuje opinię wybitnego wirtuoza skrzypiec.

W roku 1903 zostaje odznaczony przez Wielkiego Księcia Weimaru i Eisenach Medalem Sztuki i Nauki.

W 1911 roku Huberman nabywa autentycznego Stradivariusa pochodzącego ze świetnego rocznika 1713. W roku 1936 skrzypce zostają skradzione przez wędrownego muzyka, który przyznaje się do kradzieży dopiero na łożu śmierci, już po śmierci samego Hubermana. Dzisiaj na tym właśnie egzemplarzu gra Joshua Bell.

Huberman jest inicjatorem powołania Israel Philharmonic Orchestra w Tel Awiwie. Udziela się politycznie, propaguje ideę zjednoczonej Europy. W wiedeńskiej Akademie für Musik prowadzi klasę mistrzowską.

Jest Honorowym Członkiem Towarzystwa Przyjaciół Muzyki miasta Wiedeń, kawalerem Orderu Króla Leopolda, Orderu Legii Honorowej, Orderu Polonia Restituta i posiadaczem tytułu doktora honoris causa Żydowskiego Instytutu Religii w Nowym Jorku. Prowadzi klasę mistrzowską w wiedeńskiej Akademie für Musik.

Imię Bronisława Hubermana nosi Międzynarodowy Festiwal Wiolinistyczny w Częstochowie oraz Filharmonia Częstochowska.

Korzystano z: culture.pl, „The Return of the Violin” –  film dokumentalny Haima Hechta z roku 2012

Foto: commons.wikimedia.org, domena publiczna