BRONISŁAW HUBERMAN

Skrzypek, pedagog, inicjator powołania Israel Philharmonic Orchestra.

Ur. 19.12.1882 r. w Częstochowie – zm. 16.06.1947 r. w Corsier-sur-Vevey w Szwajcarii.

Naukę gry na skrzypcach rozpoczyna jako dziecko pod kierunkiem Mieczysława Michałowicza, Maurycego Rosena i Izydora Lotto. W wieku 10 lat wyjeżdża kontynuować naukę do Berlina u Józefa Joachima. W tym czasie zaczyna koncertować m.in. w Wiedniu, na scenach niemieckich, holenderskich, belgijskich i francuskich. Od Jana hr. Zamoyskiego, swojego protektora, otrzymuje wtedy pierwsze skrzypce Stradivariusa, egzemplarz z 1731 r. W roku 1936 skrzypce zostają skradzione przez wędrownego muzyka, który przyznaje się do kradzieży dopiero na łożu śmierci, długo po śmierci samego Hubermana.

W roku 1896 otrzymuje ogromny zaszczyt – gra w Wiedniu koncert Brahmsa w obecności samego kompozytora, który przyjmuje interpretację Hubermana z zachwytem. Rok później muzyk wyjeżdża do USA i zyskuje opinię jednego z najwybitniejszych wirtuozów skrzypiec. W roku 1903 zostaje odznaczony przez Wielkiego Księcia Weimaru i Eisenach Medalem Sztuki i Nauki.

Huberman jest inicjatorem powołania Israel Philharmonic Orchestra w Tel Awiwie. Prowadzi też działalność polityczna, propaguje ideę zjednoczonej Europy. W wiedeńskiej Akademie für Musik prowadzi klasę mistrzowską.

Jest Honorowym Członkiem Towarzystwa Przyjaciół Muzyki miasta Wiedeń, kawalerem Orderu Króla Leopolda, Orderu Legii Honorowej, Orderu Polonia Restituta i posiadaczem tytułu doktora honoris causa Żydowskiego Instytutu Religii w Nowym Jorku. Prowadzi klasę mistrzowską w wiedeńskiej Akademie für Musik.

Imię Bronisława Hubermana nosi Międzynarodowy Festiwal Wiolinistyczny w Częstochowie oraz Filharmonia Częstochowska.

Korzystano z: culture.pl, Wikipedia

Foto: commons.wikimedia.org, domena publiczna