LEONID HURWICZ

Ekonomista, laureat Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii – „ekonomicznego Nobla” z roku 2007.

Ur. 21.08.1917 w Moskwie – zm. 24.06.2008 w Minneapolis.

W roku 1919 rodzina Hurwicza powraca do Warszawy. Leonid studiuje prawo na Uniwersytecie Warszawskim, następnie ekonomię w London School of Economics i Genewskim Instytucie Wyższych Studiów Międzynarodowych. W 1940 roku emigruje do Stanów Zjednoczonych. Uczy się na Uniwersytecie Chicagowskim i Uniwersytecie Harvarda.

W kolejnych latach Leonid Hurwicz pracuje w najbardziej prestiżowych uczelniach USA, m.in. na Uniwersytecie Chicagowskim, Uniwersytecie Harvarda, MIT, Berkeley i Uniwersytecie Stanforda, a także na uniwersytetach w Indonezji, Indiach, Chinach i Japonii. Jest także przewodniczącym Econometric Society oraz członkiem National Academy of Sciences i American Academy of Arts and Sciences.

Posiada doktoraty honoris causa z Northwestern University, Uniwersytetu Autonomicznego w Barcelonie, Uniwersytetu Chicagowskiego, Uniwersytetu Keiō, Szkoły Głównej Handlowej i Uniwersytetu w Bielefeld.

W roku 2007 wraz z Erikiem S. Maskinem i Rogerem Myersonem otrzymuje „ekonomicznego Nobla” za pracę nad teorią wdrażającą systemy matematyczne w procesy gospodarcze, która przy zastosowaniu równań matematycznych i algorytmów pozwala ocenić prawidłowość funkcjonowania rynków. Co więcej – jest najstarszym noblistą-ekonomistą, w chwili przyznania nagrody ma 90 lat.

Do śmierci pozostaje czynnym profesorem Uniwersytetu Minnesota.

Korzystano m.in. z: nobelprize.org, biblioteka.sgh.waw.pl

POLSCY NOBLIŚCI